در ماشین و خودرو تعداد بازدید 453

خرید خودروی دست دوم، چگونه؟


این روزها زندگی در شهرهای بزرگ بدون خودرو تقریبا سخت است و از طرفی خرید خودروی نو با توجه به نوسانات قیمتی در بازار که همه روزه شاهد آن هستیم ، افراد را به سوی خرید خودروی دست دوم سوق می دهد.

روشهای مختلفی برای خرید وجود دارد. معمولا در شهر های بزرگ مکانهایی را برای خرید خودرو که به نام پارکینگ می شناسند وجود دارد که افراد دور هم جمع میشوند و به خرید و فروش خودرو می پردازند.

روش بعدی که روش به روزتری است ، استفاده از سایت ها یا اپلیکیشن های نیازمندی است. معمولا در نیازمندی های آنلاین مانند سنگریز امکان خرید و فروش همه چیز من جمله خودرو است و یا شما می توانید به نمایشگاههای در سطح شهر مراجعه کنید و خودروی مورد نظر خود را با توجه به بودجه خودتان تهیه کنید.

با توجه به اینکه افراد زیادی برای فروش خودرو با توجه به روشهای بالا اقدام میکنند، این مکانها میتواند محل مناسبی باشد برای افراد سودجو تا بتوانند ماشین هایی که دارای ایراد فنی یا بدنه هستند ، وارد این محیط ها کرده و یک جوری به مصرف کننده قالب کنند.

همانطور که می دانید خرید خودرو بدون داشتن اطلاعات فنی بدون دردسر و مشکل نیست ، پس چه کار کنیم اگر به یک مورد فروش خودرو برخورد کردیم و خواستیم با توجه به گفته های فرد فروشنده به صحت گفته های آن پی ببریم. در زیر به بیان چند نکته می پردازیم.

چه کسی دلال و چه کسی صاحب خودرو

معمولا در بین افرادی که اقدام به فروش خودرو میکنند ، دوستان محترم دلال نیز هستند. پس چطوری متوجه شویم که فرد صاحب واقعی خودرو است؟

همانطور که در نمایشگاهها شاید مشاهده کرده باشید ، همیشه یک فرد در حال تمیز کردن خودرو است و وقتی متوجه حضور شما میشود ، شروع به جلب نظر شما و تعریف کردن از خودرو بر می آید و با نشان دادن داخل خودرو و بالا زدن کاپوت خودرو ، سریع شروع به حرف زدن می کند که ماشین آنطور و اینطور که باید به آن شک کنید که شاید بخواهد  شما را گول بزند ، که افراد دلال نیز اینطور هستند.

معمولا شخص صاحب خودرو در کنار خودرو می ایستد و می توان از رفتار فرد متوجه شد که مجبور به فروش خودرو است.

نکته: به خودروهایی که بیش از اندازه تمیز بوده و به علاوه ظاهر، موتور را نیز شسته اند ، کمی شک کنید.

سعی کنید خودرو را در زیر آفتاب مشاهده کنید ، بعضی اوقات خودروهایی که بدنه ی آنها به خوبی تعمیر شده است – صافکاری – نیاز به نشان دادن به یک صافکار ماهر دارد اما در زیر نور آفتاب موج های داخل بدنه به خوبی دیده می شود و سعی کنید از زوایای مختلف به مشاهده بدنه بپردازید.

نکته: همیشه سعی کنید که اگر صافکار یا مکانیک ماهر در بین آشنایان شما هست بخواهید که به شما در خرید خودرو کمک کنند.

معمولا افراد دلال با دیدن افرادی که به تنهایی به خرید خودرو اقدام میکنند ، چنان فرغون را جای بنز جا میزنند که شما بعدها متوجه میشود.

چگونه تشخیص بدیم که عقب و جلو ماشین پلمپ است

برای اینکه متوجه شویم که آیا یک خودرو از قسمت عقب یا جلو قبلا تصادف داشته یا نه باید به شکاف ها و درزهای درب صندق عقب یا درب موتور -کاپوت- توجه کنید و گاهی اوقات فاصله بین این درزها به قدری زیاد است که 4 انگشت در آن جا میشود.

نکته:هرگز و با چشم بسته به حرف های فروشنده یا شخص روبرو اعتماد نکنید.

اینکه شخصی حرفی بزند و شما بدون چون و چرا آن را قبول کنید کار اشتباهی است و شما باید با اطلاعات درستی که بدست می آورید اقدام به خرید کنید. حتی شما با نشستن پشت ماشین و دور زدن با آن نمی توانید متوجه ایردات و مشکلات آن شوید.

 به چه چیزی در هنگام سوار شدن در ماشین توجه کنیم

مطمئن شوید صفحه کلاچ سالم است.برای اینکار ماشین را در دنده 2 قرار داده و حرکت کنید، اگر ماشین شروع به حرکت کرد نیاز به تعویض به صفحه کلاچ دارد. در هنگام حرکت فرمان را کامل به سمت چپ یا راست چرخانده و دور کامل بزنید  ، در صورت نشنیدن صدا از چرخ ها ، نشانه سلامت پلوس ها است.

ماشین تازه تعمیر است ، فاکتر تعمیرات را بخواهید

گاهی اوقات در آگهی های فروش خودرو جملاتی بیان میشود با این موضوع که موتور خودرو تازه تعمیر است یا تازه جلوبندی ماشین را نو کردم ، که این موارد در خودروهایی اتفاق می افتد که دارای پیمایش هزاران کیلومتر هستند ، که در این مواقع از فروشنده درخواست ارائه فاکتور کرده و آن را به دوست مکانیک خود نشان دهید.

نکته: گاهی اوقات پاره شدن تسمه تایم می تواند چندین میلیون هزینه بر روی دستان شما بگذارد.

چرا باید به تاریخ انقضا لاستیک توجه شود

گاهی اوقات شما در بازدید از ماشین متوجه می شوید که لاستیک زیاد استفاده نشده است مثلا 10 درصد ، ولی همین ماشین ممکن است چند سال در پارکینگ خوابیده باشد که باید قید لاستیک رو بزنید.پس حتما به مشخصات لاستیک توجه فرمایید..

در هنگام بررسی خودرو توجه فرمایید محل اتصال پیچ های گلگیر و کاپوت دست نخورده باشد و روی آن ها شوره ی رنگ نباشد. اگر شواهد غیر از این بود بدانید که گلگیر یا کاپوت باز یا تعویض شده است.

نکته : از کناره های فرمان و سر دنده می توان به کارکرد خودرو پی برد.

اینکه الان در فصل تابستان هستیم یا زمستان دلیل نمی شود که بخاری یا کولر را تست نکنیم. همین تست ساده از دردسرهای بعدی جلوگیری می کند.

هرگز میزان کیلومتر نشان داده شده در خودرو ، فاکتور اصلی شما برای خرید نباشد.

در این زمان درستکاری کیلومتر خودرو کار چندان سختی نیست و اگر فروشنده می گوید که خودرو اینقدر کیلومتر کارکرده شک کنید و تمیز است شک کنید.

نکته : اگر خودرویی نظر شما را جلب کرده حتما پیش یک کارشناس ببرید.

چه در زمان خرید خودرو از طریق آگهی های ثبت شده در سایت های نیازمندیها آنلاین مانند سایت سنگریز چه از طریق خرید از پارکینگ ها- معمولا در این پارکینگ ها مکانهایی برای کارشناسی خودرو وجود دارد – حتما به کارشناس مراجعه و بعد از مطمئن شدند از سلامت خودرو اقدام به ثبت معامله کنید و از دردسرهای بعدی جلوگیری کنید.

هرگز قولنامه دستی ننویسید ، اگر بار اولتان است زیر بار نروید.

از دادن بیعانه درخواستی و نامتعارف فروشنده خودداری کنید.

دقت کنید به هیچ وجه گول سیستم صوتی و روکش صندلی را نخورید. این موارد بعضی اوقات برای رد گم کنی است.

دقت کنید خودرو حتما به نام خریدار باشد ، از خرید خودرو با پلاک شهرستانهای دیگر ، وکالتی و...... حتی المقدور پرهیز کنید. برخی دلالان خودروها با پلاک باز و پلاک نفر قبلی می فروشند و بعضی خودرو را جای طلب از کسی گرفته اند و خرید این خودروها اول دردسر است.

خرید خودرو با رعایت تمام اصول و نکات خرید خودروی دست دوم با دقت می تواند خاطره خوبی برای شما رقم بزند و در غیر این صورت با یک عروسک طرف هستید که باید کلی خرج برای باطن خراب و پرهزینه آن کنار بگذارید.


این صفحه را به اشتراک بگذارید