در رپرتاژ آگهی تعداد بازدید 1316

هندبال ساحلی


زمین بازی هندبال

مستطیلی به درازای ۲۷ متر و پهنای ۱۲ متر می باشد، که دو دروازه نیز در آن وجود دارد. کفپوش زمین بازی ماسه ای است که دست کم ۴۰ سانتیمتر ژرفا دارد. ۳ متر از پیرامون زمین بازی را برای ایمنی در نظر می گیریم.

منطقه اجرای بازی

۱۵ متر طول و ۱۲ متر عرض دارد. خط کشی های مرزی با پلاستیک، نوارها یا طنابهای رنگی ساخته می شوند که ۸ سانتیمتر بلندتر از زمین قرار دارند.

دروازه های هندبال ساحلی

۳ متر درازا و ۲ متر بلندی دارند. این دروازه باید به خوبی در شن و ماسه قرار بگیرد. دروازه ها باید دارای تور باشند. منطقه دروازه بوسیله یک بند یا نوار مشخص می گردد. این بند موازی با خط عرضی پایانی زمین (خط دروازه) و به فاصه ۶ متر جلوتر از آن قرار می گیرد.

تاریخجه هندبال ساحلی

همه چیز در سال 1992 در ایتالیا اتفاق افتاد

تاریخ ورزش هندبال ساحلی از 20 ژوئن 1992در جزیره کوچکی در جنوب ایتالیا رقم خورد.

جیانی باتارلی و فرانکو اسکیانو دو مدیر هندبال در ایتالیا بخاطر کمبود سالن های سرپوشیده در جزیره ایده هندبال ساحلی را پیاده کردند

اولین تورنمنت در 1992

یک ماه بعد اولین تورنمت جهانی هندبال ساحلی در جولای 1992 در ساحل سان آنتونیو در پونزا اتفاق افتد.

تیم های گایتا ، سیامپینو ، رم ، لاتزیو ، سیکواکس ، به همراه پولیوت(از کشور شوروی سابق) برای اولین پیروزی خود در تورنمنت هندبال ساحلی به رقابت پرداختند

پیدایش COHB کمیته سازماندهی هندبال ساحلی

بعد از آن سال، باترلی و فرانکو COHB یا همان کمیته سازماندهی هندبال ساحلی  را که اولبن مجمع سازمان یافته شده جهانی هندبال ساحلی بود را در ایتالیا بنا نهادند.  تازه ترین اخبار ورزشی را در آبشار 24 بخوانید.

جام پییر ماسی داور بین المللی  ایتالیایی، مدیر برنامه ریزی و قانونگذاری این ورزش نوپا بود.ماسی بعدها رئیس کارگروه هندبال ساحلی فدراسیون جهانی هندبال شد

اولین تورنمنت بین المللی در سال 1993

در سال 1993اولین تورنمنت رسمی بین المللی هندبال ساحلی تحت رهبری باتارلی در رم برگزار گردید.

تیم های ملی دبیرستان های الجزایر تایوان روسیه منتخب ارتش ایتالیا به همراه منتخب دبیرستانهای آلمان TSV Bartenbach

شرکت کنندگان این دوره از رقابتها بودذند.

 

زمین و زمان بازی و تایم اوت:

زمین هندبال ساحلی مربع مستطیلی است به طول 27 متر و عرض 12 متر .  این محوطه دارای یک محوطه بازی به ابعاد 12×15 و دو محوطه دروازه به ابعاد 6×15 میباشد.  هر قسمت از زمین دارای یک منطقه تعویض میباشد.منطقه تعویض هر تیم دارای 15 مترطول و 3 متر عرض میباشد و بازیکنان از منطقه باید تعویض شوند. دروازه بان داخل زمین نیز مثل سایر بازیکنان از منطقه تعویض تیمش باید خارج شود ولی برای ورود از منطقه تعویض تیمش و از محوطه دروازه باید وارد شود.

 

بازی در دو نیمه ده دقیقه ای انجام میگیرد و بین هر نیمه 5 دقیقه استراحت انجام میگیرد. هر تیم میتواند در هر نیمه یک تایم 1 دقیقه ای درخواست و استفاده کند. برای ورود به زمین داور ده ثانیه قبل از شروع بازی سوت خواهد زد تا تیمها برای ورود آماده شوند

برای گرفتن تایم اوت مسئول تیم باید به حد وسط خط طولی زمین آمده و کارت تایم را به اندازه ای که قابل رویت باشد بالا ببرد. زمانی به تیم تایم داده خواه شد که مالکیت توپ چه در جریان بازی و چه در توقف بازی متعلق به درخواست کننده باشد.

در صورت بروز یک عامل باز دارنده بیرونی که بر روند بازی تاثیر گذار باشد مثل پارگی نوارها یا مزاحمت های ایجاد شده یا..... که منشی یا نماینده قانونی وی سوت میزند،پس از سوت وی هر اتفاقی اعم از گل– خطا – پرتاب قابل قبول نمیباشد و بازی به روند قبل از سوت ادامه پیدا میکند.ولی جرایم شخصی در این حالت قابل قبول است. برای آگاهی از تازه ترین خبرهای ورزشی از آبشار 24 دیدن کنید.

 

*بازی با توپ:

پرتاب کردن ، دریافت کردن ، متوقف کردن ، هل دادن ، و یل ضربه زدن به توپ با استفاده از دستها ( باز و بسته) بازوها ، سر ، بالا تنه ، رانها و زانوها و همچنین شیرجه زدن به سمت توپ هنگامی که بر روی زمین قرار دارد یا در حال غلطیدن است مجاز است.

نگهداشتن توپ حداکثر برای مدت 3 ثانیه همچنین اگر روی زمین است مجاز است. در صورتی که چنین توپی مجددا توسط همان بازیکن برداشته شود یک پرتاب آزاد به تیم حریف تعلق می گیرد

کورمال کردن توپ جریمه ندارد. کورمال کردن یعنی اینکه بازیکن برای گرفتن یا متوقف کردن توپ تلاش میکند ولی نمیتواند آن را به کنترل خود درآورد.

نگهداشتنن توپ در مالکیت تیم بدون هیچ گونه هیچگونه تلاش آشکار و قابل تشخیص برای حمله یا شوت به طرف دروازه مجاز نبوده و به عنوان بازی غیر فعال با یک پرتاب آزاد به نفع تیم مقابل جریمه خواهد شد. با آبشار 24 از تازه های خبر ورزشی با خبر شوید.

*خطاها:                                                                                                                                                                                                                               

موارد ذیل مجاز میباشد:

1-     استفاده از دستها و بازوها به منظور سد کردن یا گرفتن توپ

2-     استفاده از دست باز به منظوردور کردن توپ از حریف در هر جهت

3-     استفاده از بدن برای سد کردن حریف حتی هنگامی که بازیکن مالکیت توپ را در اختیار ندارد

4-     ایجاد تماس بدنی با حریف از روبرو به وسیله دست های خم شده و حفظ این تماس برای کنترل و تعقیب بازیکن مقابل

موارد ذیل مجاز نمی باشد:

1-     ضربه زدن یا کشیدن توپی که در دست حریف است

2-     سد کردن یا هل دادن حریف به وسیله دست ها ، بازوها یا پاها

3-     مانع شدن ،گرفتن،هل دادن،دویدن یا پریدن بر روی حریف

خطاهای خطرناکی که سلامتی بازیکنان را به خطر می اندازد همچنین برخوردهای فیزیکی و زبانی تند از طرف بازیکنان  و مسئولین تیم با دیسکالیفه جریمه میشوند. خطاهای خطرناک عبارتند از :

1-     از پهلو زدن یا از پشت زدن یا به عقب کشیدن دست پرتاب کننده یا بازیکنی که در حال پاس دادن است

2-     ضربه زدن به سر و گردن حریف یا هر گونه عملی که به این منظور صورت گیرد

3-     ضربه زدن عمدذی به حریف با پا یا زانو و یا هر طریق دیگری که کنترل او را به هم بزند

4-     هل دادن بازیکن مقابل که در حال دویدن یا پریدن یا حمله است در هر جهت در حالی که تعادل حریف را به هم بزند . این موضوع شامل دروازه بان در حالت ضد حمله حریف نیز میباشد.

5-     زدن توپ به سر بازیکن مدافع در هنگام اجرای پرتاب آزاد که به صورت شوت مستقیم به

بازیکنی که در جریان بازی مرتکب در گیری بدنی عمدی شود یا آب دهان به سمت حریف یا عوامل اجرایی پرتاب کند با  اکسکلود جریمه خواهد شد.

 

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید