در رپرتاژ آگهی تعداد بازدید 516

دوچرخه چیست؟


انواع دوچرخه

 1. تفریحی

این نوع وسیله معمولی می باشند و بیشتر برای رفتن به خانه و محل کار نزدیک، دور زدن در سطح شهر و پارک و ... می باشد. این وسیله ها دنده ندارند و برای مسیرهای کوتاه مناسب می باشند. برای سربالایی و سرپایینی مناسب نمی باشند.

 1. توریستی

این نوع وسیله ها برای توریست ها طراحی شده اند و اجزای آن ها بادوام هستند. زیرا باید تحمل بار سنگین را داشته باشند. این نوع وسیله ها بیشتر شبیه به دوچرخه های کوهستانی و کورسی می باشند. که بتوان در هنگام مسافرت از این وسیله احساس راحتی کرد و استفاده از آن موجب و خرید دوچرخه  اذیت شدن توریست نشود.

 1. شهری

این نوع وسیله ها که از نامشان نیز پیداست بیشتر در داخل شهر مورد استفاده قرار می گیرند. در هنگام استفاده از این وسیله دیگر نیازی نیست لباس مخصوص بر تن کنید. با لباس های معمولی نیز می توان این دوچرخه ها را راند. این نوع وسیله ها امکاناتی مانند سبد مخصوص و چراغ دارند. نام دیگر این دوچرخه ها، دوچرخه هلندی می باشد زیرا در هلند بیشتر مردم از این مدل وسیله نقلیه استفاده می کنند.

 

 1. تخصصی

برخی از افراد هستند که به ورزش دوچرخه سواری علاقه زیادی دارند. به همین دلیل این ورزشکاران باید در هنگام استفاده از دوچرخه، از مدل های تخصصی استفاده کنند. این نوع وسیله ها سبک می باشند. اصطکاک حداقل با جاده دارند. برای کسانی که می خواهند به صورت روزمره از آن استفاده کنند مناسب نمی باشد. نوع دیگری از این وسیله ها مناسب مسابقات داخل سالن می باشند. زیرا بدون دنده می باشند.

 1. کوهستان

دوچرخه کوهستان تایرهای پهنی دارند. اصطکاک بیشتر با سطح زمین دارند. زیرا که موجب لیز خوردن دوچرخه در مسیرهای ناهموار نمی شود. این نوع وسیله ها دارای دنده می باشند و دوچرخه سوار به راحتی می تواند با استفاده از دنده در مسیرهای شیب دار حرکت کند. دو شاخ از مهمترین قسمت های این نوع وسیله می باشد که از فلزات مستحکم ساخته شده است. تا دچار برخی از صدمه ها نشود.

 1. بی ام ایکس

این نوع وسیله ها مناسب حرکات نمایشی مانند پرش از پله ها و سکوها می باشد. کوچک می باشند و بدون دنده هستند. صندلی آن ها پایین می باشد و گاهی اوقات صندلی نیز ندارند. تنه این وسیله ها خشک هستند و بدون کمک فنر می باشند. این نوع وسیله ها ترمزهای مخصوصی دارند تا به راحتی بتوان حرکات نمایشی را انجام داد.

 

 1. جاده ای

بر اساس مطلب فروشگاه ورزشی کراس اسپرت این دوچرخه ها از جدیدترین دوچرخه های جهان می باشند. نام دیگر آن ها همه کاره می باشد. زیرا که در مکان هایی مانند آسفالت، شن، ماسه و .... به خوبی مورد استفاده قرار می گیرند. این وسیله ها علاوه برا همه کاره بودنشان دارای قیمت مناسب می باشند و مقرون به صرفه هستند. این وسیله برای کسانی مناسب است که هر روز به مدت طولانی در داخل شهر دوچرخه سواری می کنند.

 1. هیبریدی

این نوع وسیله ها شباهت زیادی به دوچرخه های کوهستان و یا شهری دارند و بیشتر در دامنه های کوهی که شیب کمتری دارند مناسب می باشد. پهنای چرخ آن ها از کوهستان کمتر می باشد.

 

 1. فت بایک

این نوع وسیله ها که نام دیگر آن ها دوچرخه های چاق می باشد چرخ های بسیار عریضی دارند. به همین دلیل این نوع وسیله ها در سواحل شنی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع وسیله ها در کشورهایی که برف زیادی می بارد بیشتر دیده می شود و برای کسانی که می خواهند در آب و هوای سرد نیز دوچرخه سواری کنند مناسب می باشد.

 1. برقی

این نوع دوچرخه ها دارای موتور الکتریکی کوچکی هستند که باعث می شود پدال زدن را به راحتی انجام دهید. این وسیله ها دارای باتری های قابل شارژ می باشند که اگر به طور کامل شارژ شده باشند می تواند مسافت 25 تا 70 کیلومتر را طی کند. مسافت نیز به عوامل زیادی مانند کیفیت دوچرخه، کیفیت باتری و دمای هوا بستگی دارد. امروزه این وسیله ها خواهان زیادی پیدا کرده است. به همین دلیل بیشترین تولید نسبت به دیگر دوچرخه ها در کشورهای اروپایی را دارد.

 1. تاشو

این وسیله ها برای کسانی مناسب است که می خواهند دوچرخه خود در قایق و یا ماشین خود جای دهند. دوچرخه های تاشو به دلیل اینکه جای کمی را اشغال می کنند. دارای چرخ های کوچکی می باشند. به همین دلیل کارایی زیادی ندارند. با این حال مزایای این وسیله ها از معایب آن بیشتر می باشد.

 

اجزای دوچرخه

این وسیله نقلیه دارای اجزای زیادی می باشد که از جمله اجزای استاندارد آن، بدنه یا تنه، دوشاخ، فرمان، کرپی فرمان، لوله زین، زین یا صندلی، لاستیک یا تایر، طوقه، پنجه رکاب، طبق قامه، شانژمان، طبق عوض کن، دسته دنده، دسته ترمز، ترمز، خودرو، زنجیر می باشد.

مزایای دوچرخه سواری

دوچرخه سواری مزایای زیادی دارد که ما در این مطلب به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • ساخت ماهیچه
 • از بین بردن چربی بدن
 • قوی کردن ماهیچه های پا
 • کاهش استرس و اضطراب
 • برای مبارزه با سرطان
 • برای سلامتی قلب
 • برای کنترل دیابت
 • برای بهبود فشار خون
 • موجب جوان تر شدن افراد می شود.
 • افزایش طول عمر

قیمت دوچرخه

دوچرخه ها با توجه به امکاناتی که دارند قیمت های آن ها متفاوت می باشد و هر کسی می تواند با توجه به نیاز خود آن را تهیه کند. این نوع وسیله های با کیفیت همیشه قیمت بالاتری نسبت به دوچرخه های بی کیفیت دارند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید