در دانستنیها املاک تعداد بازدید 1629

چطور یک خانه خوب براي اجاره كردن ، پيدا كنيم.


امروزه پيدا كردن يك خانه خوب براي رهن و اجاره بدون داشتن يك برنامه ريزي مي تواند شما را با مشكل مواجه كند.ما در اينجا قصد داريم يك فهرستي را به شما ارائه كنيم تا شما با استفاده از آن بتوانيد راحت تر و مطمئن تر يك خانه خوب براي اجاره پيدا كنيد.

 

نكات

 

 • شناخت منطقه اي كه قصد رهن و اجاره خانه در آن را داريد مي تواند به شما براي پيدا كردن خانه مناسب كمک كند.
 • تهيه فهرست قبل از رهن و اجاره آپارتمان، خانه و دفتركار به شما كمك مي كند تا بتوانيد در زمان و هزينه خود براي رهن و اجاره ملک صرفه جويي كنيد.
 • بر اساس بودجه كه داريد به شما خانه نشان داده مي شود و انتظار فراتر از آن رانداشته باشيد.
 • پيشنهاد ما به شما استفاده از سايت هاي نيازمنديها رايگان و بي واسطه است چون معمولا افرادي كه به عنوان واسطه عمل مي كنند براي اينكه بتوانند سود خود را بيشتر سعي مي كنند ، ايرادات را از چشم شما مخفي كنند.

ما در اينجا سعي داريم تا با  بيان يكسري از موارد كليدي ، به شما در انتخاب هر چه بهتر يك ملک براي اجاره كمك كنيم.

 

 • بررسی وي‍ژگي ها و موقعيت محل زندگي

 

اگر مي خواهيد ملكي را اجاره كنيد باید به چند مورد توجه کنید.

 • محل مورد نظر را از لحاظ شلوغی ، راحتی رفت و آمد ، دسترسی به خدمات عمومی زیر نظر بگیرید.
 • اولويت شما بايد با خانه هايي باشد كه صاحب خانه در آن زندگي نكند و سعي كنيد درباره روحيات و اخلاق فردي كه قرار است مالک خانه شما باشد از افراد محل و همسايه ها سوال كنيد.
 • سعی کنید در اوقات روز سری به منزل بزنید تا علاوه بر آشنایی با ترافیک و شلوغی مسیر منزل انتخابی ، با شلوغی داخل ساختمان و وضع همسایه ها آشنا شوید.
 • یکی دیگر از اولویت های شما باید دسترسی راحت فرزندان شما به مدارس باشد.
 • سعی کنید که منزل شما از بزرگراهها ، پمپ بنزین ها و مراکز توزیع برق فاصله داشته باشد.

 

 • خانه هاي خالي را در بالاي ليست خود بگذاريد.

 

يكي از دغدغه هاي خانه هايي كه خالي نيستند و كسي در آن زندگي مي كند ، اين است كه شايد به موقع خالي نشوند و اين باعث شود كه شما به مشكل بخوريد. پس سعي كنيد خانه هاي خالي را در اولويت قرار دهيد تا از بابت تخليه به موقع آن نگراني نداشته باشيد.يكي از مزاياي خانه هاي خالي اين است كه شما مي توانيد از آنها بهتر بازديد كنيد و اگر ايرادات و عيبي دارد مشاهده كنيد ، در صورتيكه اين مشكلات در خانه اي كه مستاجر ساكن است و پر است از اثاث و وسايل به چشم نمي آيد.

 

 • تعداد واحد هاي مناسب در يك ساختمان

 

معمولا مجتمع های تک واحدی بهترین گزینه برای اجاره است یعنی در هر طبقه یک واحد وجود دارد. يكي از مزاياي مجتمع هايي كه تعداد واحدهاي زياد دارد اين است كه در اينگونه از ساختمان ها شخصي به عنوان مدير است كه به امور جاري ساختمان مي پردازد و ديگر لازم نيست كه شما براي مشكلاتي كه پيش مي آيد خودتان شخصا پيگيري كنيد و از نکات منفی اینگونه از ساختمان ها می توان به سرو صدای زیاد و وجود دیوار مشترک بین خانه ها شاره کرد. اما در مقابل در ساختمان هايي كه تعداد واحد در آن كم است شما از سكوت و آرامش بيشتري برخودار هستيد و کمتر با مشکلات مجتمع های بزرگ مواجه می شوید.

 

 • توجه به ساكنان ساختمان

 

در بازديد از يك خانه و آپارتمان به اين موارد توجه كنيد:

 • آيا ساختمان اعم از راه پله ها و راهروها به درستي نظافت شده است.
 • آيا نما و ديوارهاي داخلي و خارجي ساختمان وضعيت خوبي دارند
 • وضعيت آسانسورها و درب ورودي ساختمان را چك كنيد.
 • يك سري به حياط و باعچه بزنيد.
 • و غيره ....

توجه به موارد گفته شده ، نشان از توجه و بي توجهي افراد به امور ساختمان دارد.

 

 • به دنبال ساختمان تازه ساز يا خيلي كاركرده نباشيد.

 

معمولا ملک هاي نوساز به نسبت ملک هايي كه چند سال از زمان ساخت آنها مي گذرد گرانتر هستند و ممكن است يكسري امكانات را نداشته باشند ، كه مجبور شويد به آن اضافه كنيد و در اغلب موارد چون مالک برای تامین پول خرید خود آن را اجاره داده است ، سال آینده مجبور به تخلیه خانه خواهید بود. طبق تجربه و بررسي ها ، خانه هايي كه داراي 3 تا 10 سال عمر ساخت هستند مي توانند گزينه هاي بهتري باشند.از طرفي ساختمان هاي قديمي به دليل عمر بالاي آنها ، داراي هزينه نگهداري بيشتري هستند و در بعضی از موارد این هزینه ها به عهده مستاجر است ، اما در برخی موارد که هزینه نگهداری با مالک است شاید با این جمله روبرو شوید که شما درستش کنید ، بعدا از اجاره بها کم می کنیم.

 

 • جنوبي يا شمالي بودن

یکی از راههایی که بفهمید خانه شمالی است یا جنوبی ، خورشید است، به این صورت که اگر دست راست خود را به سمت طلوع آفتاب بگیرید روبروی شما ، شمال است.پس اگر وارد کوچه ای شدید و محل آفتاب مشخص بود این یکی از روشها است.به طور کلی خانه هایی که شما ابتدا وارد حیاط ساختمان می شوید و بعد بنای ساختمان شمالی است و خانه هایی که ابتدا شما وارد بنا و بعد حیاط قرار می گیرد ، جنوبی می گویند.

اين موضوع يك مسئله شخصي ولي در كل ساختمان هاي شمالي از نماي بيروني بهتر و قشنگ تر و ساختمان هاي جنوبي نورگيري بهتر(به دلیل اینکه از دوطرف نور می گیرند) ، سطح بنا مفیدتر ، امنيت بالاتري و معمولا گرانتر و مرغوب تر هستند.

 

 • ميزان نورگير بودن ساختمان

 

همانطور که در موضوع  قبل گفته شد ، موقعيت قرارگيري ساختمان یعنی شمالی یا جنوبی بودن در میزان نورگیری تاثیر دارد. ساختمان های شمالی نور مستقیم دریافت نمی کنند و از نور های غیر مستقیم(مثل نورگیر و پاسیو) استفاده می کنند ولی در ساختمان های جنوبی به دلیل نور مستقیم(دریافت نور از دو طرف) نیاز به نور غیر مستقیم ندارند.

 

 

 • عدم وجود ساخت و ساز در همسایگی

 

در هنگامي كه به بازديد يك ساختمان مي رويد به اين نكته توجه كنيد كه در ساختمان هاي كناري و يا اطراف آن عمليات ساخت و ساز بنا ، تعميرات اساسي يا بازسازي بنا در جريان نباشد. وجود اينگونه عمليات ها در كنار شما و رفت آمدهاي ماشين آلات سنگين و كارگران باعث ايجاد سر و صدا ، گرد و خاك و سلب آسايش شما در طول شبانه روز مي شود.

 

 • داشتن پارکینگ

 

معمولا زندگي در شهر ها بدون داشتن وسيله نقليه سخت است.پس اگر داراي وسيله نقليه هستيد ، حتما توجه كنيد ، سراغ ساختمان هايي برويد كه داراي پاركينگ اختصاصي هستند و حتما همراه مالک  به پاركينگ ساختمان رفته و از اينكه اين محل به شخص ديگري تعلق ندارد اطمينان حاصل كنيد. به اين نكات در هنگام بازديد از پاركينگ توجه كنيد:اندازه درب پاركينگ ، شيب آن ، محل پاركينگ و مسير ورود و خروج آن.

 

 • چک کردن ورودی و درهاي ساختمان

 

ممكن است شما هم به اين مشكلات در هنگام رفت و آمد برخورد كرده ايد كه جا به جايي وسايل به دليل كوچك بودن درها  با مشکل انجام شده یا شما به سختی می توانید در راهروها رفت و آمد کنید. پس درهنگام بازدید از خانه به اندازه در ورودی اصلی ، پارکینگ ، راهروها و در خانه توجه کنید تا در هنگام اسباب کشی به مشکل بر نخورید.

 

 • آسانسور

 

یکی از امکاناتی که در بازدید از ساختمان  وجودش نیاز است آسانسور است به خصوص اگر واحدی که انتخاب کردید در طبقات بالا است که رفت و آمد از پله ها علاوه بر فشار بر پا در طولانی مدت باعث اذیت و آزار و خستگی شما می شود.به این نکته توجه داشت باشید که آسانسور از جا و فضا  و سیستم تهویه مناسب برخوردار باشد. این مطلب را در ذهن داشته باشید که عرض در بیش 60 سانتی باشد ، تا بتوانید در زمان جا به جایی وسایل و اسباب کشی راحت باشید.از انتخاب واحدهایی که اتاقک آسانسورشان در داخل واحد مسکونی قرار گرفته است ، پرهیز کنید ، چون صدا بالا وپایین رفتن آسانسور ، می تواند شما را اذیت کند.

 

 • جدا بودن انشعاب ها

 

امروزه هزینه حامل های انرژی نسبت به چند سال قبل گرانتر است ، پس سعی کنید خانه ای را انتخاب کنید که دارای کنتور مجزا برای گاز ، برق و آب است. پس بهتر است با توجه به اینکه معمولاً مصرف همه‌ی واحدها به یک اندازه نیست، احتمال بروز اختلاف در این زمینه وجود دارد؛ بنابراین بهتر است قبل ازاجاره آپارتمان حتماً به این مورد نیز توجه کرده و از آن اطلاع پیدا کنید.

 

 • شرایط راه پله ها

 

در هنگام بازدید از ساختمان وضعیت راه پله ها و مواردی نظیر ابعاد استاندارد راه پله ، وضعیت و نوع پوشش دیواره ها ، پاگرد ، نورگیری راه پله و ابعاد استاندارد راه پله را در نظر بگیرید.

 

 • داشتن آیفون

 

استفاده از آیفون تصویری و مجهز بودن ساختمان به اینگونه از آیفون ها علاوه بر امنیت بیشتر ، امکان کنترل ورود و خروج افراد را می دهد.

 

 • وجود انباری

 

امروزه با توجه به اینکه آپارتمان دارای فضا و ابعاد کوچکتری هستند ، وجود یک انباری با جای مناسب ، دسترسی آسان ، فضا کافی و نورگیری خوب برای نگهداری وسایل اضافی یک نیاز است.

 

 • وضعیت سیستم های تهویه مطبوع

 

وجود یک سیستم تهویه مطبوع در یک ساختمان برای تامین آسایش افراد در طول سال یک امر نیازی است.پس باید از صحت و سلامت آنها اطمینان حاصل کرد.در یکسری از ساختمان ها سیستم های گرمایشی و سرمایشی به صورت مجزا نصب شده است و مدیریت آن با شما است و در بعضی از موارد از سیستم های تهویه مطبوع مرکزی استفاده می شود. به عنوان مثال بسیاری از ساختمان ها از سیستم موتور خانه برای سیستم گرمایش شوفاژها و رادیاتور داخل خانه استفاده می کنند. هنگام بازدید از واحد به خصوص در فصول سرد سال حتما سری به موتور خانه بزنید و از عملکرد صحیح و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید ، زیرا تعمیر یک موتور خانه فرسوده کاری هزینه بر است و ممکن تا زمانیکه پول مورد نیاز برای تعمیر آن جمع شود ، کار تعمیر طولانی شود.

 

 • ایمنی ساختمان

 

در هنگام بازدید از خانه حتما به نوع جنس اسکلت بنا و استحکام بنا ، راه پله های فرار ، سیستم اطفاء حریق و شرایط آسانسور در هنگام بلایای طبیعی دقت کنید و از ایمن بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

 

 • هزینه امکانات

 

امکانات بیشتر ، هزینه بیشتری را در برخواهد داشت. امروزه در یکسری از آپارتمان ها ، علاوه بر امکانات  اولیه مثل آسانسور ، پارکینگ و انباری ما مشاهد وجود نگهبان ، سرایدار ، استخر ، سالن ورزشی و غیره در ساختمان هستیم که وجود هرکدام از این ها مستلزم پرداخت هزینه بیشتر است.

 

 • بررسی صحت سند مالکیت

 

در هنگام عقد قرارداد ، حتما سند مالکیت ملک را رویت و از مالک بودن شخص اطمینان حاصل کنید.

 

 • تنظیم قرارداد اجاره

 

در هنگام نوشتن اجاره نامه ، توجه کنید به دقت تنظیم شده باشد و مواردی چون مبلیغ قرارداد ، مدت اجاره ، و پرداخت هزینه ها به درستی نوشته شده باشد . از یک مشاور حقوقی یا افرادی که در این زمینه خبره هستند کمک بگیرید تا از بروز مشکلات در آینده جلوگیری کنید. از پرداخت ، مبلغ ودیعه بالا قبل از بررسی تمام جوانب و قبل از تایید صحت مدارک فروشنده ، خودداری کنید.


این صفحه را به اشتراک بگذارید