در ماشین و خودرو تعداد بازدید 301

چرا کارشناسی خودرو صفر و کارکرده اهمیت دارد؟


امروزه کارشناسی خودرو قبل از خرید یک خودرو کارکرده و نو امری ضروریست.اگر در هنگام خرید خودرو ایرادات فنی و بدنه خودرو تشخیص داده نشود ، می تواند باعث افت شدید قیمت و وارد آمدن ضررهای مالی و جانی به خریدار ماشین شود.

چرا کارشناسی خودرو و کارشناس کیست؟

کارشناسی خودرو به معنای فرآیند بررسی خودرو از نظر سلامت بدنه ، رنگ ، فنی ، موتور و غیره برای تعیین سلامت خودرو و بهای واقعی خودرو است و کارشناس خودرو فردیست که تجربه لازم عملی و تئوری در مورد انواع خودروها و اطلاعات کافی از بازار برای قیمت گذاری خودرو را دارد.

دلایل نیاز به کارشناسی خودرو

ما در اینجا نمونه ای از موارد را می گوییم:

 • دستکاری کیلومتر خودرو برای اینکه نشان دهند که خودرو کم کارکرده است تا بتوانند خودرو را بالاتر از قیمت واقعی بفروشند.
 • حتما شما هم با این صحنه مواجه شده اید که خودروهای صفر کیلومتر با سرعت بالایی از کنار شما رد شده اند.در بعضی از موارد در حین انتقال خودرو مشتری به نمایندگی ، خودرو بر اثر بی احتیاطی دچار تصادف شدید و یا جزئی می شود و افراد با روش های مختلف صافکاری ، پولیش و غیره خودرو را درست می کنند.در بعضی مواقع خودرو صفر در پارکینگ کارخانه و نمایندگی دچار آسیب می شود.
 • در بعضی موارد خودرویی که سابقه چپ شدگی دارد ، بعد از تعویض قطعات و دستکاری کیلومتر ، روکش ها و کف پوش های خودرو عوض شده است و هر ردی که ممکن شما را به شک بندازد به کلی پاک شده است و به عنوان خودروی صفر کیلومتر به بازار عرضه شده است.
 • یکی از موارد که در خودروهای خارجی دیده می شود تبدیل خودروهای کم آپشن به فول آپشن است که این موارد جز در نصب فابریکی کارخانه ، ارزش چندانی ندارد.شاید با تصاویری در شبکه های اجتماعی روبرو شوید که یک خودرو خارجی خود به خود در حال حرکت یا پارک آتش گرفته است یا در بعضی از خودروهای وارداتی یکسری علائم بر روی داشتبورد ماشین به صورت مهر مانند چاپ شده مبنی بر داشتن یک ویژگی که در عمل تقلبی است و شرکت ها اگر امکان یا آپشنی را نصب کنند به صورت حک شده یر روی قسمت مورد نظر آن را نشان می دهند.این دستکاری ها در خودرو باعث ایجاد مشکل در سیستم برق خودرو می شود و اتفاق هایی که متعاقب آن می افتد.
 • گاهی اوقات دیده شده است که خودروهایی که در بیرون از کشور استفاده می شده دچار تصادف یا بر اثر سانحه ای به آن آسیب حالا جزئی یا شدید وارد می شود. بعضی از افراد سودجو با خریداری این خودروها ،آنها را تعمیر و به کشور وارد و به عنوان خودرو نو به فروش می رسانند.
 • نقص فنی در سیستم های ایمنی خودرو ، که اگر در زمان تصادف به خوبی عمل نکنند باعث آسیب های جانی به راننده و سرنشینان شود.
 • وجود ایراد در موتور خودرو مانند روغن سوزی یا ایراد در گیربکس خودرو
 • در تصادف های شدید که به ستون و شاسی ماشین آسیب های جدی وارد می شود در صورت تعمیر آن استحکام و ایمنی را ندارند و به خریداران توصیه می شود که از خرید اینگونه خودروها خودداری کنند.

موارد گفته شده در بالا بخشی از اتفاقاتی که ممکن است بیفتد و افراد برای اینکه خودروی خود را بیش از بهای واقعی خود به فروش برسانند ، با استفاده از صافکارها و تعمیرکاران ماهر سعی در مخفی کردند این ایرادات دارند.این کار باعث می شود افرادی که اقدام به خرید اینگونه از خودروها می کنند ، مجبور به پرداخت هزینه هایی بشوند که شاید از بهای خود ماشین بالاتر باشد و یا در هنگام فروش با افت شدید قیمت فروش روبرو شوند. پس سعی نکنید برای صرفه جویی در هزینه های خود ، از یک کارشناس کمک نگیرد و مجبور شوید در آینده هزینه های زیادی بپردازید.

 

بخش هایی کادر در خودرو کارشناسی می شود.

 

 • بررسی بدنه خودرو

با توجه به اینکه هر گونه خوردگی و تغییر شکل بدنه و دفرمه شدن آن ، رنگ شدگی بدنه در تعیین قیمت خودرو و استحکام و ایمنی آن نقش زیادی دارد.در این بخش به بررسی شاسی و ستون های خودرو ، رنگ شدگی بدنه خودرو و تعویض قطعات بدنه خودرو پرداخته می شود.

 

 • بررسی موتور و گیربکس خودرو

 

در این بخش به بررسی موتور خودرو به عنوان تولید کننده نیرو خودرو و سیستم انتقال خودرو، گیربکس  پرداخته می شود و کارشناسی در این بخش مستلزم داشتن دانش فنی در حوزه مکانیکی خودرو و آشنایی کامل به قطعات به کار رفته است. عدم کارکرد صحیح هر کدام از این بخش ها باعث بالا رفتن مصرف سوخت و هزینه های جاری می شود.

 

 • بررسی سیستم های برقی خودرو

 

این بخش با دستگاه دیاگ و تست دستی چراغ ها و راهنماها و بخش های دیگر که قابل تست است ، انجام می شود.

 

 • کارکرد خودرو

 

این بخش توسط دیاگ انجام می شود.

 

 • بررسی آپشن های خودرو

 

وجود آپشن به خصوص در خودروهای گران قیمت ، یک مزیت است و عدم کارکرد هر کدام شاید باعث شود که افراد از خرید خودرو منصرف شوند. از این آپشن ها می توان به سنسور باران، قفل مرکزی ، سانروف ، گرم کن صندلی ، سنسور دنده عقب و غیره ... نام برد. برای چک دقیق این بخش نیز از دستگاه دیاگ پیشرفته استفاده می شود.

 

 • تست دیاگ

امروزه خودروها دارای قطعه ای به نام  ECUهستند که این قطعه کار هماهنگی و کنترل بخش های مختلف را دارد و اطلاعاتی را همچون میزان مسافت پیموده شده ، عمل کرد سنسورها ، میزان مصرف سوخت و موارد دیگر را ثبت می کند.بوسیله دیاگ می توان اطلاعات این بخش را خواند و پارامترهای مهم را بررسی کرد.

 

 • تست رانندگی

 

در این بخش خودرو در جاده تست و با انجام آزمایشاتی از صحت عملکرد ترمزها ، موتور خودرو ، سیستم تعلیق اطمینان حاصل می شود.

امروزه که خودروهای جدید با سیستم ها و امکانات جدید در حال ورود به بازار هستند ، بازار خرید و فروش خودرو بیش از هر زمان دیگری پیچیده شده است و وجود یک اشکال به ظاهر ساده در خودرو ممکن است ، هزینه زیادی برای تعمیر نیاز داشته باشد. پس سعی کنید قبل از خرید خودرو کارکرده و نو با کارشناسان خودرو مشورت و خودرو را مورد نظر خود بررسی کنید و در بعضی موارد شرکت هایی که این خدمات را به صورت حرفه ای ارائه می دهند ، کارشناس سیار به محل اعزام می کنند.

منبع : اینترنت


این صفحه را به اشتراک بگذارید