در ماشین و خودرو تعداد بازدید 331

راهنما خرید ضبط صوت برای دارندگان خودرو


اگر شما مطمئن نيستيد كه حتي هد يونيت چي هست اين اساسا يك روش دقيق تر براي اشاره به بخشي است كه شما به نام راديو خودرو يا ضبط ماشين مي شناسيد. هد يونيت در هسته اصلي سيستم صوتي ماشين شما قرار مي گيرد. پس ديدنش خيلي راحته چون اين قسمت اصلي ترين كانديد براي ارتقا است. نه تنها هد يونيت مسئول عملكرد سيستم است تا جايي كه كارآيي سيستم صوتي ماشين شما به آن بستگي دارد و همچنين تنها بخشي است كه زياد ديده مي شود.

وقتي كسي در داخل خودرو يا وانت شما مي نشيند ، هد يونيت شما اولين چيزي است كه آنها مي بينند و اين يك نيروي محرك قوي براي ارتقا قشنگي و جذابيت آن است.در اين طرف ، هد يونيت شما به عنوان يك رابط براي سيستم صوتي شما عمل مي كند ، پس كارآيي آن يك عامل مهم است.

 

دنبال چه نوع ضبط ماشين بايد بگرديم.

 

تعداد ضبط هاي ماشين شركتي در بازار اينقدر زياد است كه ممكن است گيج شويد و هرساله محصول جديدي به بازار عرضه مي شود.پس چيز عادي است كه از مشكل انتخاب رنج ببريد. براي اينكه به شما كمك كنيم تا يك ضبط ماشين مناسب را شناسايي كنيد ، تعدادي سوال وجود دارد كه شما مي خواهيد به جواب آنها پي ببريد.

 

پنج تا از مهم ترين سوال هايي كه زمان خريد يك ضبط ماشين نو پرسيده مي شوند عبارتند از:

 • چه ضبط ماشيني مناسب با ماشين شما است؟
 • آيا قيمت يا كيفيت كدام يك مهم تر است؟
 • برنامه كلي شما براي سيستم صوتي خودروتان چي هست؟
 • چگونه از ضبط ماشين خود اكنون استفاده مي كنيد؟
 • چگونه دوست داريد تا از ضبط ماشين خود استفاده كنيد؟

 

زماني كه شما به 5 سوال طرح شده جواب مي دهيد و درباره تمام ويژگي ها و آپشن هاي موجود ياد گرفتيد ، شما در خواهيد يافت كه خريدن يك ضبط ماشين مي تواند راحت و سرگرم كننده باشد.

 

بدست آوردن ابعاد فضايي كه ضبط در آن قرار مي گيرد.

 

قبل از هر كاري ، شما نياز داريد اين سوال را بپرسيد كه چه ضبطي در خودرو جا مي شود؟ اگر شما بتوانيد به اين سوال پاسخ دهيد ، انتخاب هاي شما براي خريد ضبط هاي احتمالي از بين خواهد رفت و برای شما چیزی جز یک ضبط  که به خوبی در خودرو کار می کند ، باقی نمی ماند.

 

دو مدل اصلی هد یونیت(پخش خودرو) داریم:

 

پخش های خودرو تک DIN:  این نوع از ضبط ها تقریبا 1 اینچ بلندی دارند. اگر ماشین شما یک هد یونیت تک DIN داره ، شما احتمالا می توانید آن را تنها با یک ضبط صوت تک DIN جایگزین کنید. تعداد انگشت شماری از استثنائات وجود دارد که یک هد یونیت تک DIN که در کارخانه بر روی داشبورد نصب شده است ، می تواند یک پخش خودرو دو DIN را در خود جای دهد ، اما شما نباید این را به حساب بیاورید.اگر به نظر می رسد فضای داشبورد ممکن است برای نصب یک پخش دوDIN  مناسب است ، پس می توانید آن را دربیارید و ببینید واقعا این طوری است.

 

ضبط صوت های دو DIN : این ضبط صوت ها 2 اینچ بلندی دارند. اگر خودرو شما دارای یک هد یونیت به بلندی 2 اینچ است ، پس شما گزینه ای بیشتری دارید.شما می توانید انتخاب کنید آن را با یک ضبط شرکتی دو DIN جایگزین کنید یا شما می توانید از یک کیت نگهدارنده برای نصب یک ضبط تک DIN استفاده کنید. اگر شما یک ضبط صوت خودرو دو DIN را با یک هد یونیت تک DIN جایگزین کردید ، شاید شما بتوانید تا تجهیزات اضافی ، مثل گرافیک اکولایزر یا تجهیزات ذخیره سازی اضافه کنید.

بیشتر ضبط صوت های خودرو تک یا دو DIN هستند اما شکل های کارخانه ای دیگر هم در بیرون موجود است. یکی از غیر استاندارترین اندازه رادیوها که ممکن است با آن مواجه شوید 1.5 DIN است که دقیقا همین طور است که گفته می شود.شما می توانید آن را با یک هد یونیت تک DIN یا یک مشابه آن عوض کنید.

چیز دیگری که شما شاید با آن برخورد کنید ، در کل یکسری از هد یونیت های غیر استاندارد است که همه تعریف ها رو به هم می زند.شما هنوز هم می توانید یک هد یونیت غیر استاندارد را ارتقا بدهید اما دردسر آن بدتر ار اون چیزی که فکر می کنید.

 

کیفیت ضبط صوت در مقابل بودجه شما

 

هر کسی اولویت های متفاوتی دارد و اینکه برای ساخت یک سیستم صوتی خودرو هر دو کیفیت یا قیمت تاثیر گذار است. تعداد زیادی هد یونیت خوب در بیرون وجود دارد که نیاز به زدن بانک ندارند اما شما باید یکم سر کیسه رو شل کنید ، اگر می خواهید یک سیستم درست حسابی جمع کنید.با این ذهنیت ، بهترین سوالی که از خودتان می توانید بپرسید ، قبل از اینکه به دنبال خرید یک هد یونیت بروید این است که : آیا کیفیت مهم تر است یا قیمت مبنای تصمیم گیری است؟

 

بعضی از مهم ترین ملاحضات که شما باید به حساب بیارید شامل:

کیفیت صدا:بیشترین بودجه قیمتی را به خودش اختصاص می دهد.این در بحث قدرت کاملا درست است که هد یونیت های ارزان قیمت معمولا از داشتن یک آمپلی فایر پر قدرت داخلی محروم هستند.اگر شما دارید روی قیمت کار می کنید و شما در آینده می خواهید تا کیفیت صدا را تقویت کنید پس مطمئن شوید یک مدل اقتصادی را انتخاب می کنید که دارای خروجی آمپلی فایر است.این کار باعث می شود تا شما در آینده بتوانید یک آمپلی فایر ، اکولایزر و یک پردازنده صوتی دیجیتال اضافه کنید.

راحتی کار می تواند همچنین یکی از مشکلاتی باشد که ضبط صوت های ارزان قیمت از آن رنج می برند. اگر شما به دنبال خرید یک هد یونیت با بودجه کم هستید پس شما مطمئنا می خواهید به مغازه ای بروید که دارای مدل هایی باشد که حداقل دارای یک کنترل باشد تا با آن کار کنید. برای اینکه مطمئن شوید که صفحه نمایش آنها را به راحتی می توانید بخوانید یک مقدار از آن ها دور شوید و سعی کنید صفحه نمایش را بخوانید.با منوها و تنظیمات ضبط صوت کمی ور برید تا ببینید که کار کردن با هد یونیت در هنگام رانندگی کردن خیلی سخت نباشد.

اگر شما به دنبال خرید ضبط صوت تک DIN هستید پس شما شاید بخواهید به دنبال ضبطی باشید که دارای صفحه نمایش دو خطی است.این هد یونیت ها ممکن است قیمتی بیشتر از بودجه شما داشته باشند ، اما خواندن آنها راحتتر است وقتی شما به آنها دارید نگاه می کنید.

فاکتورهای زیبایی و جذابیت تحت تاثیر قرار می گیرند هنگامیکه شما به دنبال خرید یک ضبط صوت اقتصادی هستید.هد یونیت های گران قیمت معمولا دارای ظاهر بهتری هستند و شما باید معمولا یک هزینه اضافی را بپردازید برای سوت ها و کف هایی که باعث به چشم آمدن هد یونیت می شود.

 

به ضبط صوت خودرو یک نگاهی بندازید.

 

یکی از مهم ترین سوالاتی که باید درباره ضبط صوت خودروتان به آن جواب دهید و به کجا می خواهید با سیستم صوتی خود بروید عبارنتد از:

چه نوع هد یونیتی هم اکنون شما دارید؟این شاید مفیدترین سوالی باشد که شما می توانید از خودتان بپرسید چون به شما این امکان را می دهد تا بفهمید چه چیزی را در ضبط صوت خودروتان دوست دارید و چه چیزی را دوست دارید تغییر کند.درباره ویژگی هایی که هد یونیت شما دارد فکر کنید – رادیو FM/AM ، پخش CD ، پخش نوار کاست ،  پورت های کمکی ، نشنان دادن عنوان CD – و اینکه آیا شما از آنها استفاده می کنید یا نه. اگر ویژگی وجود دارد که شما آن را دوست داشته باشید پس شما ممکن است برای داشتن آنها اقدام به خرید ضبط صوت جدید خودرو کنید.

 

چه نوع هد یونیتی را شما می خواهید جایگزین آن کنید؟

 

بعد ازاینکه شما در مورد ضبط صوت فعلی خودرو خود فکر کردید ، شما می توانید شروع به فکر کردن درباره ی ویژگی های اضافی که شما دوست دارید داشته باشید فکر کنید.اگر هد یونیت شما پخش CD ندارد و شما دوست دارید یک سی دی رایت کنید و آن را در جاده گوش کنید پس شما شاید بخواهید یک دستگاه پخش CD بخرید که بتواند دیسک های CD-RW را با فرمت های مختلف بخواند.

 

آیا می خواهید بقیه سیستم صوتی قدیمی بماند؟

 

اگر شما فقط دارید هدیونیت تان را عوض می کنید پس شما باید روی بقیه تجهیزات کار کنید که احتمالا در حد متوسط هستند.شما باید این را حساب کنید زمانی که شما دنبال خرید یک هد یونیت جدید هستید از آنجا که حتی گران قیمت ترین سیستم صوتی خودرو قادر نخواهد بود تا جای بلندگو های ضعیف یا عدم وجود یک آمپلی فایر جدا را پر کند.

 

آیا شما برنامه ای برای ارتقا بقیه سیستم دارید؟

 

اگر شما یک طرح بزرگ برای سیستم صوتی خودرو خود دارید پس ممکن است شما بخواهید این را در زمان خرید یک هد یونیت جدید به حساب آورید.هد یونیتی را نخرید برای سیستم صوتی خودرو که الان دارید. هدیونیتی را برای سیستم صوتی تان بخرید که می خواهید داشته باشید.اگر شما در برنامه خودتان خرید تجهیزاتی مثل اسپیکر و یک آمپلی فایر قوی را هم دارید ، پس هد یونیتی را بگیرید که شامل آپلی فایر داخلی و هم خروجی آمپلی فایر باشد.

 

چگونه از هد یونیت تان می خواهید استفاده کنید.

 

بعد از اینکه کمی درباره اینکه چه دستگاهی مناسب خودروی شما است ، بودجه شما چقدر است و اینکه می خواهید می خواهید همه بخش ها رو ارتقا دهید فکر کردید ، الان واقعا زمان آن است که درباره آپشن هایی که هد یونیت جدیدتان نیاز دارید داشته باشد فکر کنید.در اینکه چگونه می خواهید از هد یونیت تان استفاده کنید فکر کنید – آیا شما به رادیو زیاد گوش می دهید ، آیا دوست دارید تا آیپد خود را وصل کنید یا دوست دارید تا به رادیو محلی مرد علاقه خود گوش دهید؟

 

در اینجا به برخی ویژگی های کلیدی اشاره شده است که شاید بخواهید هد یونیت شما داشته باشد:

 

 • رادیو HD یک ارتقا جهشی از رادیوهای معمولی FM/AM است.اما ممکن است داشتن آن درهد یونیت جدید با ارزش باشد.اگر شما دوست دارید تا به رادیو گوش کنید و شما در ناحیه ای زندگی می کنید که پوشش رادیویی HD خوبی دارد پس این ویژگی است که مطمئنا شما باید به دنبال آن باشید.اما اگر شما از وجود رادیو HD در منطقه تان مطمئن نیستید می توانید در اینترنت لیست مناطق دارای پوشش را جستجو کنید.
 • رادیو اینترنتی یک گزینه عالی دیگر است و خیلی مفید است اگر شما رادیو را دوست دارید و ایستگاه رادیویی خوبی در منطقه تان ندارید.این آپشن احتیاج به اتصال به اینترنت دارد ، پس خیلی خوب نخواهد بود اگر شما در منطقه تان نقاط دسترسی به اینترنت نداشته باشید.این ایده با ارزشی است که شما می توانید از گوشی هوشمند یا تبلت تان برای پخش رادیو اینترنتی بر روی هد یونیت خودرو از طریق بلوتوث استفاده کنید.
 • رادیو ماهواره ای یکی از جایگزین ها قابل اعتماد برای رادیوهای سنتی است اما نیاز به پرداخت شارژ ماهانه دارد.این آپشن خوبی است که اگر شما در ماشین زیاد هستید و معمولا در مناطقی هستید که پوشش رادیویی در آنها ضعیف است. با رادیو اینترنتی می توانید از یک نقطه کشور به نقطه ای دیگر بروید ، بدون اینکه ایستگاه رادیویی خود را عوض کنید.
 • سی دی ها بهترین روش برای گوش دادن موزیک در جاده هستند ، پس این گزینه ای است هرکسی به خصوص افرادی که مجموعه ای از سی دی های آهنگ دارند به دنبال آن می گردند.بیشتر هد یونیت ها شامل پخش سی دی هستند، اما تعدادی هم هستند که این آپشن را ندارند.اگر شما دوست دارید تا سی دی مرود علاقه خود را رایت کنید ، خوب شما باید به دنبال هد یونیتی باشید که قابلیت CD-RW را پشتیبانی کند.در این مورد خیلی مهم است تا مطمئن شوید که هد یونیت می تواند فرمت هایی مثل WMA,MP3,AAC را پخش کند.
 • MP3 پلیرها راه بهتری هستند تا مجموعه آهنگ های خود را در جاده گوش کنید.اگر شما یک MP3 پلیر دارید – اگر شما یک گوشی هوشمند مدرن یا تبلت دارید، شما یک MP3 پلیر دارید – پس شما باید دنبال یک هد یونیت بگردید که دارای یک ورودی اضافی در جلو باشد.بعضی از هد یونیت ها دارای ورودی اضافی در پشت هستند اما استفاده از آنها آسان نیست به خصوص با تجهیزاتی مانند MP3 پلیرها که شما می خواهید آنها را وصل کنید و با خود ببرید ، نیست.در طرف دیگر قابلیت بلوتوث می تواند به شما امکان دهد تا MP3ها و موزیک های دیجیتال دیگر را از گوشی هوشمندتان پخش کنید.
 • آیپد تنها پاسخ اپل به MP3 پلیرها بود ، خوب آنها با هر هد یونیتی مثل موزیک پلیرهای معمولی کار می کنند و سازگار هستند.درحالیکه بعضی از هد یونیت ها دارای کنترل آیپد داخلی هستند.اگر شما می خواهید تا قادر باشید تا آیپد خود را از طریق هد یونیت کنترل کنید پس شما شاید بخواهید درباره هد یونیت هایی که این قابلیت را دارند فکر کنید.

 

قابلیت های اضافی ضبط صوت خودرو که می تواند مهم باشد.

 

موزيك عالي و همه چيز است اما شما نبايد اين را فراموش كنيد كه ضبط صوت هاي مدرن داراي توانايي هاي ديگري هم هستند.اگر جواب شما به سوال بالا بله است ، پس شما ممكن است بعضي از اين قابليت ها را در ضبط صوت بعدي داشته باشيد:

 

بلوتوث به سرعت دارد همه گير مي شود و يك ويژگي است كه بايد باشد.اگر شما مي خواهيد از هد يونيت به عنوان يك رابط براي اتصال گوشي هوشمند ،‌ تبلت ، يا استفاده از هندزفري بي سيم يا از تكنولوژي كاربردي ديگر استفاده كنيد ÷س شما نياز به داشتن بلوتوث داريد.

 

كنترل اپ يك ويژگي پيشرفته است كه هد يونيت شما را قادر مي سازد تا از طريق بلوتوث كنترل گوشي تان را بدست بگيرد.يكي از مثال هاي آن اپ كنترلي راديو اينترنتي پاندورا است ، كه به شما اجازه دسترسي به اپ پاندورا بر روي گوشيتان مي دهد بدون اينكه لازم باشد به گوشي خود نگاه كنيد.

 

مسيرياب GPS بودنش خيلي ضروري نيست.اما يك ويژگي خيلي عالي است. دستگاههاي مستقل خوب هستند اما آنها تنها يك بهم ريختگي اضافه مي كنند كه واقعا نياز نيست.اگر بودجه مشكل بزرگي نيست ، شايد بخواهيد به هد يونيت هايي نگاه كنيد كه شامل گزينه صفحه نمايش لمسي GPS است.

 

قابليت پخش دي وي دي و بلوري يكي ديگر از قابليت هاي آپشنال است كه واقعا مي تواند به كار بياييد. ضبط صوت هاي تصويري اين قابليت را به صورت پيش فرض دارند اما بعضي اوقات هد يونيت هاي غير تصويري ، اين آپشن را دارند. در اين مورد شما مي توانيد از هد يونيت براي رساندن برق يا نيرو به صفحه نمايشي كه در جاي ديگر قرار گرفته است ، استفاده كنيد.

 

فضاي ذخيره سازي داخلي در هد يونيت ها كمتر شناخته شده است و به شما اين امكان را مي دهد تا ضبط صوت ماشين خودرو را به يك جعبه موزيك تبديل كنيد.

 

گسترش از طريق جك USB يا اسلات SD كارت روش ديگري است كه شما مي توانيد به آهنگ ديجيتال برروي هد يونيت تان گوش كنيد.اين يك ويژگي است كه بر روي تعداد زيادي از سيستم هاي هوشمند در حال پياده سازي است ، اما شما مي توانيد از اين مزيت بر روي يكسري از يونيت هاي شركتي موجود در بازار استفاده كنيد.

 

قدم بعدي در خريد يك هد يونيت چي است؟

 

بعد از پاسخ دادن به اين 5 سوال اساسي درباره هد يونيت تان و پخش خودرو ، شما بايد يك ايده نسبتا خوب در اينكه دنبال چه دستگاهي بگرديد هنگامي كه شروع به خريدن مي كنيد بدست آورده باشيد. اگر شما مي خواهيد اطلاعات بيشتري بدست آوريد ، مي توانيد منابع ديگر را چك كنيد كه درباره تجهيزات ديگر ضبط صوت خودرو توضيح داده است و علاوه بر هد يونيت درباره آمپلي فاير و اسپيكر نيز صحبت كرده باشد.

 

منبع : www.lifewire.com


این صفحه را به اشتراک بگذارید