در دانستنیها املاک تعداد بازدید 833

محله و تاثیر آن بر خرید ملک


اگر به دنبال خرید ملک هستید و یا قصد جا به جایی دارید ، قبل از فروش خانه یا آپارتمان خود دست نگه دارید.یک محله خوب برای زندگی می تواند در زندگی روزمره شما تاثیر خوب و مثبتی داشته باشد. ‌یک محله با کیفیت و در حال رشد ، می تواند در آینده بر ارزش ملک شما نیز بیفزاید.

 

موقعیت محله

 

  • سعی کنید خانه را در محله ای انتخاب کنید که دارای کوچه های پهن و بزرگ باشد تا در زمان رفت و آمد و اسباب کشی دچار مشکل به دلیل باریک بودن کوچه نشوید.
  • در محله هایی که ساختمان و املاک اداری وجود دارد علاوه بر اینکه سر و صدا زیاد است ، پیدا کردن جای پارک نیز اغلب اوقات دشوار خواهد بود.
  • سعی کنید خانه هایی که در مسیر هواپیما در صورت وجود فرودگاه در نزیدکی به علت سر و صدا ، نزدیک دانشگاه ، نزدیک به پمپ بنزین و پارکینگ های عمومی را نخرید.
  • سعی کنید در طول روز به محله سر بزنید و در آن یک دوری بزنید عوامل محیطی که در محله تاثیر گذار هستند مثل آیا سر و صدای زیادی در محله به دلیل نزدیکی به مراکز آموزشی ، مراکز خدماتی در آنجا وجود دارد یا خیر؟آیا در محل فضای سبز وجود دارد؟آیا محله به خوبی نظافت می شود؟

 

افراد محله

 

یک محله با افراد آن تعریف می شود و هرچه افرادی که در آن محله زندگی می کنند دارای فرهنگ و سطح بالایی از زندگی اجتماعی باشند ، شما به دلیل زندگی در کنار این افراد و در همسایگی آنها احساس آرامش بیشتری خواهید کرد. این مورد را در زمان مراجعه برای بازید از خانه یا آپارتمان تحقیق کنید.

چندین بار و در ساعات مختلف روز به محله آمده  و از افراد درباره محله و ساکنان آن پرس و جو کنید و اگر هدف شما خرید آپارتمان است می توانید وضعیت نظافت راهروها ، تمیزی در و دیوار ، نحوه ی رفت و آمد از پله ها ، میزان سر و صدای موجود در ساختمان و در کل مدیریت ساختمان را نگاه کنید.

 

آرامش و آسایش

 

 هر چه در یک محله رفت و آمد بیشتر باشد ، مطمئنا سر و صدا و شلوغی در آنجا بیشتر است.اگر به زندگی در محله های آرام عادت دارید و از شلوغی زیاد خوشتان نمی آید حتما این مورد در بازدید خود از محله مد نظر قرار بدهید.

نکته : وجود  مدارس ، ساختمان های دولتی و مراکز تجاری و اداری به دلیل اینکه افراد به آنها بیش تر مراجعه می کنند و رفت و آمد در آنها زیاد است ، باعث شلوغی و سر و صدا در یک محل بشوند.

 

از عوامل دیگری که می تواند آرامش شما را به هم بزند تعداد واحدهای موجود در یک مجتمع است ، هر چه واحد بیشتر به همان نسبت شلوغی بیشتر است.

 

امنیت

 

امنیت در یک محله ، یکی از موارد لازم است.اینکه شما هر دفعه نگران این باشید که ممکن است خودرو شما در صورت پارک مورد سرقت قرار می گیرد ، یا در خیابان برایتان ممکن است مشکلی از طرف افرادی ایجاد شود و یا هر لحظه ممکن است خانه شما در صورت خالی بودن مورد سرقت قرار بگیرد یکی از عوامل آزار دهنده است ، پس در هنگام بازدید از محله از اینکه کلانتری در منطقه وجود دارد یا نه ، یا میزان گشت زنی عوامل انتظامی در آن محله ، وجود انتظامات محله پرس وجو کنید و از میزان دزدی در محل سوال کنید.

 

خدمات عمومی مناسب

 

در هنگام بازدید از محله به نظافت و تمیزی آن توجه کنید.آیا به موقع زباله ها به موقع جمع آوری می شوند ، آیا به درختان منطقه به موقع رسیدگی می شود ، آیا خیابان ها از لحاظ تمیزی در سطح خوبی قرار دارد.این عوامل باعث می شود تا از بوی بد که به سبب دیر جمع شدن زباله ها یا انباشت آنها است راحت شوید یا بوی بدی که به خاطر ریختن آشغال در جوب ها جمع می شود و البته از دست موجودات موذی که ممکن است به خاطر آن جمع شوند.

وجود درمانگاه در یک محله یا نزدیکی آن در صورتیکه شما نیاز به کمک های پزشکی یا درمانی داشته باشید به شما خیلی کمک می کند.

وجود یک یک بانک در منطقه و نزدیک به محله شما نیز در صورتیکه نیاز به انجام کارهای بانکی یا دریافت آن پول داشته باشید خیلی مفید است.

 

داشتن روشنایی در شب

 

شاید یکی از ملزومات در یک محله ، وجود چراغ های روشنایی است که معمولا بر روی تیر برق ها نصب و باعث روشنایی معابر می شود و باعث راحتی رفت و آمد در شب می شود.

 

امکانات رفاهی

 

وجود مراکز خرید ، ورزشی و پارک ها در یک محله یک امتیاز مثبت حساب می شود.

اینکه مجبور نباشید برای خرید مایحتاج ضروری خانه مسافت زیادی را طی کنید اهمیت دارد. پس در بازدید از محله از وجود سوپر مارکت ، نانوایی ، میوه فروشی و غیره در نزدیکی محلی که خانه یا آپارتمان بخرید اطمینان حاصل کنید.

وجود پارک به دلیل اینکه می توان در بعضی مواقع در آن قدم زد و حال هوایی تازه کرد یک امتیاز است.

اگر شما علاقه مند به ورزش هستید علاوه بر اینکه در پارک ها می توانید قدم بزنید ، در صورت وجود یک مرکز ورزشی در محلتان به تمرینات ورزشی بپردازید.

 

حمل و نقل عمومی

 

امروزه وجود یک سیستم حمل نقل عمومی کار آمد که بتوان یک مسیر را در کمترین زمان با توجه به ترافیکی که در شهر های بزرگ به خصوص تهران و کلانشهرها است پیمود ، بدون اینکه نیاز به اتومبیل باشد ، یک از ضروریات است.

پس در زمان بازدید از محله از دسترسی به ایستگاه مترو به راحتی که یک وسیله نقلیه عمومی ارزان و پاک است ، اطمینان حاصل کنید. یکی دیگر از مسائلی که باید چک شود وجود خطوط تاکسی و اتوبوس در نزدیکی محله است که در صورتیکه بخواهید یک مسافت نزدیک را طی کنید ، نخواهید از مترو یا اتومبیل شخصی استفاده کنید و به کمتر شدن آلودگی شهر و سلامت آن کمک کنید.

 

ما در این مقاله به بیان یکسری نکات که در انتخاب یک محله خوب تاثیر دارد پرداختیم.البته این بستگی به شرایط شما و بودجه شما دارد که تصمیم به خرید یا اجاره خانه و آپارتمان در یک محل بگیرید.از عوامل تاثیر گذار این است که  ممکن است شما به دنبال جایی نزدیک به محل کار خود باشید ، شاید شما بخواهید در یک جایی که با توان مالی شما ساز گار است ، یک ملک یا خانه را خریداری کنید ، بخواهید در مرکز شهر که دسترسی بیشتر است ، زندگی کنید و خیلی از دلایل دیگر.


این صفحه را به اشتراک بگذارید