در مبلمان و دکوراسیون داخلی تعداد بازدید 1365

فرش و تاثیر آن در دکوراسیون خانه


جادوی طرح و نقش فرش های ایرانی به گونه ای است که بالاترین رتبه را در بین هنرهای اصیل ایرانی دارد.از زمان های قدیم تا به امروز ایران را به خاطر داشتن فرش های پر نقش و نگار در دنیا می شناسند.این هنر ارزنده هنوز هم یکی از زیباترین جلوه های صنایع دستی در ایران برای هزار سال است. هنری که حاصل زحمات و تلاش هنرمندان ایران زمین است و حاصل زدن هزاران گره بر تن تار است.

 

معنی فرش

 

فرش کلمه ای است عربی به معنای بساط ، گستردن یا چیزی که بر روی زمین پهن شود وکه در زبان ما به معنی زیر انداز و کف پوش است. اما قالی زنده ترین و منبع زیبا شناسی و هویت ما است که ما به این هنر خود قالی ، فرش می گوییم – قالی نیز یک کلمه ترکی است-.

 

آیا فرش و قالی با هم فرق دارند.

 

فرش کلمه ای کلی است که برای انواع زیر انداز ها می گویند مثل قالی ، گلیم ، جاجیم ، پلاس و غیره .... ولی قالی به فرش پرزدار می گویند و تفاوت آن با قالیچه این است که به فرش های پرزدار بالای 6 متر ، قالی و کمتر از آن را قالیچه می گویند.

 

انواع قالی براساس جنس

 

قالی تمام پشم : فرشی پرزدار که تار ، پود و پرز آن تمام از پشم است.از مزایای آن بادوام و مقاوم بودن ، قدرت برگشت پذیری پرزها پس از پا خوردن ، عایق بودن در برابر سرما و گرما به خاطر داشتن پشم و غیره ... نام برد.

قالی چله پشم: چله آن پشم ولی پرزهایش پشم نیست.

قالی تمام ابریشم:قالی که برای بافتن آن در تار و پود و پرزش از ابریشم استفاده می شود.این هنر دست ارزش و بهای بالایی دارد و معمولا ریز بافت است.از مزایایی این نوع قالی بر خلاف شکل نرم ، ظریف و نازکش در برابر هرگونه لکه مقاومت بالایی دارد و در هنگام ریختن مایعات مثل شربت ،چای ، قهوه کافی است آن را باکمی آب و شامپو فرش تمییز کنید.

قالی کف ابریشم:چله آن پشم اما در زمینه اینگونه از قالی ها به جای پرز پشمی از پرز ابریشم استفاده می شود.

قالی گل ابریشم:چله این نوع از فرشهای پرزدار از پشم ولی طرح گل ها و برگ ها از ابریشم بافته و بقیه پرزها از پشم بافته می شود.

سوف:نوعی فرش پرزدار که در زمینه آن از پود کلفت و نازک استفاده شده و نقش گل و بوته پرزدار می باشد.

دسته بندی قالی ها بر اساس اندازه

قالی

به فرشها 2*3 تا 4*6 می گویند و براساس دسته بندی ما دارای قالی کوچک ، متوسط ، بزرگ و بسیار بزرگ هستیم.

قالیچه

به قالی هایی که مساحت آن از 4 متر کمتر باشد قالیچه می گویند.به قالیچه با اندازه 40/1*20/2 سجادی یا دو زرعی و با ابعاد 5/1*5/2 که دارای بافت ریز باشد پرده ای گویند.

کلگی

به فرش پرزدار کم عرض تر از قالی و از نظر طولی 4 متر کمتر بافته می شوند ، می گویند.

کناره

قالی است که برای فرش کردن راهروها و راه پله ها کاربرد دارد.عرض آن معمولا بین نیم تا یک متر و هفتاد سانتی متر و طول آن سه تا 10 متر است.

انواع دیگری از قالی ها به نام زرع ونیم زرع(ابعاد 04/1*5/1 و 6/1*10/1) ، پشتی(قالیچه با مساحت یک متر) و پادری(قالیچه کوچک به اندازه پاگرد) نیز وجود دارند.

 

البته به جز قالی دست بافت های دیگری هم وجود دارد که کاربرد فرش را دارد:

 

جاجیم

فرشی ضخیم مانند گلیم که دارای نقش های راه راه و رنگین که به عنوان زیرانداز استفاده می شود که از نخ رنگین پنبه ای ، پشمی یا در بعضی مواقع از کرک بافته می شود.

گبه

نوعی قالی است که به جز تار و پود ، پرز هم دارد که فرش محسوب می شود نه قالی به این خاطر که ضخامت پرز و طول گره از قالی ها ، کلفت تر و بلندتر است.

گلیم

به زیرانداز و بافتنی بدون پرز می گویند.در این نوع از فرش ها تارها از میان پودها رد می شوند

نمد ، حصیر و پلاس نیز به نوعی فرش حساب می شود.

 

طرح و نقش فرش ایرانی

 

نقش شکارگاه

با توجه به علاقه پادشاهان در گذشته به شکار کشیده می شدند.بر روی این فرشها نقشی از حیوانات مثل آهو ، گوزن ، برخی حیوانات وحشی ، فردی سوار بر اسب و نشسته در حال نشانه روی تیر به سمت حیوان برای نشان دادن معنای شکارگاه به خوبی منتقل شود ، دیده می شود.در بدنه فرش نقش مشابه درخت ، در کناره ها گل و گیاهان زیبا برای نشان از مکان خوش و آب و هوا است.

 

نقش خشتی

 

این نقش در فرش به صورت قالب های مربعی که به خشت معروف است نشان داده می شود.در این فرشها کناره ترکیبی از نقش های گل و گیاه بافته می شود و در طراحی فرش از نقش های گوناگون در قالب چندین خشت استفاده می شود.در هر خشت اغلب اوقات از نقش های گلدان ، درخت ، گل که بر روی آن پرنده و غیره... قرار دارد ، استفاده می شود.

 

نقش لچک ترنج

 

لچک در اصطلاح لغوی به معنای گوشه و کناره است و محل آن در کناره فرش است و با گل و بوته آراسته می شود. ترنج ، این طرح در فرش بسیار واضح است و جلوه خاصی را به فرش می دهد. ترنج  دقیقا در مرکز فرش و به صورت دایره ای شکل ، بیضی یا نواری قرار می گیرد و در فضای مشخصی از فرش قرار می گیرد.

 

انتخاب هوشمندانه رنگ فرش با توجه به دکوراسیون

 

فرش یک بخش حیاتی از خانه شما است که رنگ و طرح دکوراسیون منزل شما با توجه به آن انتخاب می شود.برای انتخاب رنگ فرش باید این را در نظر بگیرید که آیا سالن پذیرایی شما تنها محلی برای نشستن است یا بیشتر فعالیت های شما در آنجا انجام می شود.توجه به دو نکته گفته شده در نقش و رنگ انتخابی برای فرش تاثیر گذار است.

 

استفاده از طرح ها و تصاویر متفاوت دکوراسیون

 

سعی کنید قبل از انتخاب طرح و رنگ فرش از تصاویر و طرح های متفاوت که برای دکوراسیون بخش های مختلف طراحی شده است ، استفاده کنید تا ببینید چه طرحی برای چه نوع فضا و رنگی مناسب است.

 

انتخاب فرش با توجه به رنگ و دکوراسیون داخل خانه

  • برای فضاها با مساحت کم از فرش رنگ روشن استفاده کنید که می توانید از طرح رنگ افشان استفاده کنید ولی نقش خشتی برای فضاهایی با این وسعت انتخاب نکنید.
  • اگر اتاق شما به اندازه کافی نور گیر نیست ، از فرش با ترکیب رنگ روشن استفاده کنید. هرچه فرش شما رنگ روشن تر باشد فضای اتاق روشن تر است.
  • در هنگام انتخاب فرش به طرح ها و رنگ های موجود در فضا مثل دیوار ، رنگ روکش مبل ها ، پرده ها ، رنگ کفپوش و رنگ تم لوازم موجود دقت کنید.
  • اگر شما می خواهید برای یک فضا که لوازم و بخش های آن مثل دیوار و وسایل چوبی آن طرح دار هستند ، فرش انتخاب کنید یک فرش با نفش خلوت می تواند مناسب باشد تا میزان شلوغی کمتر شود.
  • برای محل های پر رفت و آمد از فرش های رنگ روشن استفاده نکنید.
  • نوع طراحی خانه ، مدرن یا سنتی بودن آن در انتخاب رنگ فرش اهمیت دارد.به طور مثال برای خانه با پوشش کف پارکت ، قرار گیری گبه بر روی آن خیلی آن را زیباتر می کند اما برای فضاها با حال و هوای سنتی طرح لچک ترنج خیلی منسب تر است.


این صفحه را به اشتراک بگذارید