در دانستنیها املاک تعداد بازدید 1026

نكات مهم در بررسی فضای خارجی خانه


فضای خارجی خانه به همان اندازه فضای داخلی كه در بررسی فضای داخلی خانه بیان كردیم مهم است.اگر در هنگام خرید خانه و آپارتمان ، بررسی ها به درستی انجام نشود و شما بعد از خرید خانه متوجه آن شوید می تواند باعث دردسر شما و پرداخت هزینه اضافی از جیب شما شود.

ما در این مقاله به مواردی كه در فضای خارجی خانه قرار دارد می پردازیم كه شامل حیاط ، تراس ، انباری ، پاركینگ و بقیه موارد می شود.

 

بیشتر بخوانید: بررسی فضای داخلی خانه

 

 • نما

 

نمای ساختمان اولین بخش از بیرون ساختمان است كه دیده می شود و زیبایی ، دوام و كیفیت آن می تواند خیلی مهم باشد. دوام ، زیبایی ، مقاومت در برابر آب ، ماندگاری در برابر تغییرات دما ، عایق حرارتی بودن و غیره از وی‍پگی هایی كه در نوع پوششی كه دردیواره های خارجی اجرا می شود متفاوت است كه باید مد نظر قرار بدهید.اگر جنس آن از انواع سنگ و گراینت باشد شستشو و تمیز نگه داشتن آن راحت تر است.

 

 • تراس و بالکن

 

خانه های تراس دار را در اولویت قرار دهید.شاید بخواهید بعد از یك روز سخت ، در تراس و هوای آزاد چایی بنوشید و خستگی در كنید و از تماشای غروب آفتاب لذت ببرید ، در حالیكه گلدان های خودتان را در تراس چیدید و از زیبایی ظاهری ایجاد شده لذت ببرید.البته یكی از كاربردهای تراس ، پهن كردن لباس و خشك كردن و گذاشتن دبه های ترشی است.

 

 • پاركینگ

 

 • مسقف بودن یا باز بودن پاركینگ به دلیل حفظ خودروی شما از نور خورشید مهم است ،.
 • هر چه شیب پارکینگ کمتر باشد ، بهتر است.
 • نوع پارکینگ را مشخص کنید ، که آیا مزاحم دار است یا معمولی و این دو در بحث قیمت با هم متفاوت هستند و آیا در سند مالکیت قید می شود.
 • مزیت برخی از مجتمع ها این است که در جایی برای خودروی مهمان یا اضافه در نظر گرفته می شود.
 • به ورودی و خروجی پارکینگ توجه کنید که در زمستان به خاطر یخ زدگی موجب سر خوردن ماشین شما حین بالا و پایین آمدن نشود.
 • به وضعیت پارکینگ ها و قرارگیری خودروها توجه کنید.به این صورت که قرارگیری خودروها طوری باشد که مزاحم پارک خودرو همسایگان دیگر نشود و ورود و خروج به آن به راحتی انجام شود.
 • داشتن در ورودی اتوماتیک با قابلیت کنترل از راه دور ایمن تر است. هم در جهت راحتی و عدم سرقت خودرو به دلیل پیاده شدن برای بستن درب پارکینگ.

 • انباری

 

داشتن انباری برای قراردادن وسایل اضافی در صورتیکه آپارتمان شما کوچک است امری ضروری و لازم است.با این کار می توانید وسایلی که به آنها احتیاجی ندارید در انباری قرار دهید.

 

 • تعداد و وضعیت واحد ها

 

قبل از اینکه برای دین یک ملک یا آپارتمان بروید به تعداد واحدهای ساختمان نگاه کنید.اگر میخواهید از مشکلات مدیریت دور باشید تجربه ثابت کرده داشتن 15 تا 30 واحد دریک مجتمع مناسب است.

تعداد واحدهای کمتر مساوی است با سر و صدای کمتر ، بهداشت محیطی بیشتر و البته حق شارپ ماهیانه بیشتر ولی داشتن تعداد واحد بیشتر مساوی است با شلوغی و سر و صدای بیشتر.

تعداد واحدهای موجود در هر طبقه مهم است ، مخصوصا اگر واحد ها در کنار هم و درب ها نزدیک به هم بازشود.بهترین حالت در طبقه های چند واحدی ، آپارتمان های مقابل هم یا نیم طبقه است اما ایده آل ترین این است که هر طبقه یک واحد یا هر واحد یک راهرو مجزا داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: نکات اجاره کردن یک آپارتمان

 

 • راهروها و راه پله ها

 

ابعاد راهروها و راه پله ها برای رفت و آمد و جا به جایی وسایل اهمیت دارد.معمولا ابعاد استاندارد برای پله 30 سانتی متر عرض و 18 سانتی متر ارتفاع می باشد و عرض راهروها می بایست حداقل 90 سانتی متر باشد. استاندارد بودن ابعاد در زمان طراحی باعث می شود رفت و آمد برای افراد سالخورده ، کم توان و کودکان راحت تر باشد ، بدون ایجاد خطر و اینکه در هنگام جا به جایی بار و اثاث کشی معمولا اجازه استفاده از آسانسور را به شما برای جا به جایی بار را نمی دهند.

 

 • ورودی ساختمان

 

به عرض ورودی ساختمان توجه کنید که در هنگام رفت و آمد و در هنگام جا به جایی وسایل مانند یخچال ، کمد و غیره بدون هیچ مشکلی از آن رد شود.معولا حداقل عرض درب ورودی باید 110 سانتی متر باشد.

 

 • بررسی ایمنی ساختمان

 

تشخیص ایمنی ساختمان در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی ، بعد از ساخت آن کمی مشکل چون شما نمی دانید که سازنده از مواد و مصالح با کیفیت استفاده کرده است یا نه. ولی با پرسیدن چند سوالاتی مانند:نوع ساختار اسکلت که بتونی است یا فلزی ، نوع آهن یا بتون به کار رفته  و غیره  از سازنده و دیدن نقشه ها ، تاییدیه ها، بازرسی ها و مشاهده ابعاد ستون ها در پارکینگ و صحبت با یک فرد خبره ، تصمیم بگیرید.

نکته:خرید خانه از افرادی که در زمینه ساخت خانه خوب و با دوام خوش نام ، باسابقه و کارنامه خوبی دارند می تواند خیال شما را بابت ایمنی خانه راحت کند.

داشتن راهروهای اضطراری برای خروج در هنگام زلزله و آتش سوزی ، داشتن سیستم اطفای حریق مثل کپسول آتشنشانی ، کمک های اولیه و امکانات ایمنی دیگر در ساختمان ها مزیت حساب می شود.

 

 

 • وضعیت لوله کشی ساختمان

 

این مورد به دلیل قرارگیری لوله در داخل ساختمان و عدم دسترسی باید در از خارج خانه مورد بررسی قرار بگیرد.برای چک کردن آن می توان به محل انشعاب ها یا محل اتصال لوله به پمپ یا منبع مراجعه کرد. معمولا بهتر است جنس لوله های آب و فاظلاب از چدن یا پولیکای فشار قوی باشد تا احتمال صدمه به آنها کم باشد.

 

 • نورگیر بودن ساختمان

 

داشتن نور کافی در راهروها ، راه پله ها و پارکینگ باعث رفت و آمد راحت تر و بدون مشکل می شود

 

 • آسانسور

 

از خرید خانه یا آپارتمانی که بیش از 4 طبقه و فاقد آسانسور است اجتناب کنبد.حتی اگر برای شما رفت و آمد از طریق پله مشکلی نیست یا شما در طبقه اول یا دوم ساکن هستید و فکر می کنید نیاز ندارید ، اما ممکن است افراد دیگر یا همسایگان با شما هم نظر نباشد مانند هنگام آمدن مهمانان به خانه شما.

 

در این مقاله سعی شد که نکاتی را درباره بررسی فضای خارجی ساختمان گفته شود.شما می توانید به نکات گفته شده در بالا این موارد اضافه کنید که آیا فاصله در ورودی تا راه پله یا آسانسور مناسب است ، آیا ساختمان به دوربین مداربسته مجهز است ، آیا ساختمان حیاط دارد ، آیا حیاط باغچه دارد و آیا اصول و طراحی مهندسی به طور کامل در آن رعایت شده است ، آیا متریال و جنس به کار رفته در کف ، راهروها ، دیواره ها ، نما از کیفیت و دوام بالایی برخوردارد است یا خیر و مواردی دیگر.

 

 

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید