در محصولات و لوازم الکترونیکی تعداد بازدید 227

تلفن هوشمند چیست و تفاوت آن با یک گوشی موبایل معمولی


شما احتمالا این کلمه "تلفن هوشمند" را زیاد در اطرافتان می شنوید.اما تا حالا از خودتان پرسیده اید دقیقا گوشی هوشمند چی هست ، خوب شما تنها نیستید.از چه لحاظ گوشی هوشمند با گوشی موبایل متفاوت است و چه چیزی باعث هوشمند شدن آن می شود؟

 

به طور خلاصه گوشی هوشمند دستگاهی است که به شما امکان برقرای تماس تلفنی را می دهد اما به آن قابلیت هایی اضافه شده است که در گذشته شما تنها می توانستید آنها را بر روی دستیار دیجیتال شخصی خودتان یا روی کامپیوترها پیدا کنید – مثل قابلیت ارسال و دریافت ایمیل ، ویرایش اسناد-.بنابراین اتصال به اینترنت لازم است و به دنبال آن ارائه خدمات شخصی امکان پذیر است - بعضی افراد فکر می کنند تلفن ها می توانند از آنها جاسوسی کنند.

 

اما برای درک واقعی که تلفن هوشمند چی هست ( و یا نیست) و اینکه آیا باید یکی از آنها داشته باشیم ، ما ابتدا تاریخچه ای را ذکر خواهیم کرد.در ابتدا گوشی های موبایل و دستیارهای دیجیتال شخصی بودند.گوشی موبایل برای برقراری تماس استفاده می شدند - نه بیشتر از این – در حالیکه PDA ها مثل پالم به عنوان یک دستیار و نظم دهنده شخصی و قابل حمل استفاده می شده است.یک PDA می تواند اطلاعات تماس شما و فهرست کارهایی که باید انجام شود  ، ذخیره کند و توانایی همگام سازی با کامپیوتر را دارد.در نهایت PDA ها امکان برقراری ارتباطات بی سیم و توانایی ارسال و دریافت ایمیل را دارند.در همین حال تلفن های همراه نیز توانایی پیام رسانی را بدست آوردند. سپس به PDAها قابلیت های تلفن های همراه اضافه شد ، در حالیکه  گوشی های همراه قابلیت های بیشتری مانند PDA پیدا می کردند.که نتیجه آن گوشی هوشمند بود.

 

قابلیت های اصلی گوشی هوشمند

 

در حالیکه تعریف استانداردی برای کلمه "گوشی هوشمند" در داخل صنعت وجود ندارد ، مواردی را بیان می کنیم که در بیشتر گوشی های هوشمند دیده می شود.

 

بیشتر بخوانید:راهنمای خرید گوشی هوشمند

 

سیستم عامل

 

به طور کلی اساس کار یک  گوشی هوشمند بر پایه سیستم عامل است که به آن اجازه می دهد ، برنامه های کاربردی را اجرا کند. اپل آیفون از سیستم عامل IOS استفاده می کند و گوشی های بلک بری از سیستم عامل بلک بری استفاده می کند.بقیه گوشی های هوشمند از سیستم عامل گوگل اندروید ، مایکروسافت ویندوز فون استفاده می کنند.

 

برنامه ها

 

در حالی که تقریبا تمام تلفن های همراه شامل یکسری نرم افزار هستند(حتی ساده ترین مدل ها این روزها دارای دفترچه آدرس یا بعضی از آنها مدیریت تماس و امثال اینها هستند) گوشی هوشمند توانایی انجام کارهای بیشتری را دارد.گوشی هوشمند به شما اجازه ایجاد و ویرایش اسناد از طریق مایکروسافت آفیس را می دهد – یا حداقل امکان مشاهده فایل ها را می دهد.این نوع گوشی ها معمولا به شما اجازه می دهند برنامه هایی برای مدیریت برنامه مالی تجاری و شخصی داشته باشید ، دستیار شخصی دستی یا هر برنامه دیگری را دانلود کنید.این نوع از گوشی ها به شما امکان گرفتن عکس و ویرایش آنها را می دهد ، به شما مسیرهای رانندگی را از طریق  GPS نشان می دهد و ایجاد یک لیست برای پخش آهنگ را می دهد.

 

دسترسی به وب

 

با توجه به رشد شبکه های انتقال داده 3G و 4G و همچنین پشتیبانی بسیاری از گوشی های هوشمند از وای فای ، آنها می توانند با سرعت های بالاتری به اینترنت دسترسی داشته باشند.در حالی که همه گوشی های هوشمند قابلیت دسترسی به اینترنت با سرعت بالا را ندارند ، اما آنها به نوعی دسترسی به اینترنت را  دارند.شما می توانید از گوشی های هوشمند خود برای مرور وب سایت های مورد علاقه خود استفاده کنید.

 

صفحه کلید Qwerty

 

یک گوشی هوشمند دارای صفحه کلید QWERTY است.به این معنی که شیوه چیدمان کلیدها به شیوه ای مشابه به صفحه کلید کامپیوتر است – نه به صورت ترتیب حروف الفبا بالای صفحه کلید شما ، جایی که شما عدد یک است شما باید A,B و C را وارد کنید.صفحه کلید می تواند به صورت سخت افزاری باشد – کلیدهای فیزیکی که شما باید بر روی آن بزنید- یا نرم افزاری (بر روی صفحه لمسی ، مانند اونی که در گوشی آیفون است-.

 

پیام رسانی

 

تمام گوشی های همراه می توانند پیام های متنی را ارسال و دریافت کنند اما چیزی که گوشی های هوشمند را از آنها جدا می کند ارسال ایمیل است.گوشی هوشمند شما می توانند با ایمیل های شخصی و به احتمال زیاد با حساب کاربری حرفه ای شما هماهنگ شوند.بیشتر گوشی های هوشمند قابلیت پشتیبانی از چندین ایمیل را دارد.بقیه برنامه های دیگر دارای دسترسی به برنامه های پیام رسان سریع هستند.

 

تغییرات در تلفن ها سریع است.

 

این ها تنها برخی از ویژگی هایی هستند که باعث می شود گوشی های هوشمند ، باهوش باشد.تکنولوژی گوشی های هوشمند و تلفن های همراه همواره در حال تغییر است.قطعات و سخت افزاری که امروز برای ساخت یک گوشی هوشمند به کاربرده می شود ممکن است در هفته بعد ، ماه آینده یا سال بعد تغییر کند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید