در دانستنیها املاک تعداد بازدید 1004

موارد حقوقی که باید در زمان خرید خانه بدانیم.


دانستن موارد حقوقی در خرید خانه می تواند کمک بزرگی به افراد ، برای داشتن یک معامله خرید یا اجاره خانه با اطمینان باشد.شاید شما هم به افرادی برخورد کرده باشید که به دلیل ندانستن این نکات حقوقی در خرید یا اجاره خانه به مشکلات عدیدی برخورد کرده اند ، که می توانستند به راحتی از آنها دوری کنند.ما در اینجا سعی داریم که این موارد را برای شما بازگو کنیم تا در زمان معامله ملک آنها را رعایت کنید.

 

بررسی اسناد خانه

در بررسی اسناد خانه باید به چندین مورد توجه کرد که ما به آنها اشاره می کنیم.

  • مالک بودن فروشنده:به این معنی که فرد براساس اسناد در اختیار وی مالک حقیقی ملک است.
  • داشتن اختیار فروش:اگر شخصی به صورت وکالتی می خواهد ملکی را به فروشد باید از صحت و اعتبار وکالت و همچنین اختیارات آمده در آن بررسی شود.
  • صحت اطلاعات نوشته شده در سند با ملک مورد نظر
  • بررسی عدم بدهی ملک و آزاد بودن سند آن
  • پرداخت کلیه عوارض ، بدهی ها و مالیات ملک
  • درج کلیه ی امتیازات ملک در سند مثل دارای بودن پارکینگ ، انباری و درج انشعبات آن مثل آب ، برق و گاز
  • در صورتیکه ملک در رهن و اجاره است باید تکلیف آن مشخص شود.

بیشتر بدانید:چه گام هایی برای خرید خانه لازم است؟

 

نقش مشاور املاک در زمان خرید خانه

چرا ما نیاز داریم تا برای خرید خانه به بنگاه معاملات ملکی مراجعه کنیم در صورتیکه می توانیم بدون هزینه در بین خودمان یک قرارداد دستی تنظیم کنیم.اگر نگاهی به کار یک بنگاه مشاور املاک بندازیم ، می بینیم که بنگاه به عنوان یک واسط بین خریدار و فروشنده عمل می کند و بابت این کار یک هزینه یا کمیسیون دریافت می کند.از نظر خیلی از افراد این کار فرقی با نوشتن یک قول نامه دستی ندارد ولی این تفکر تا حدودی اشتباه است.یک بنگاه به دلیل اینکه زیر نظر اتحادیه مشاورین املاک است ، قراردادی که در آن تنظیم می شود ، دارای جنبه حقوقی است و در صورت حادث شدن هرگونه مشکل یا اختلاف نظر از آن می توان در مراجع و محاکم قضایی برای استناد و یا پیگیری ، استفاده کرد.پس تا اینجا متوجه شدیم قراردادی که در بنگاه تنظیم می شود دارای اعتبار است ، اما صرف اینکه بر سر در یک مغازه نوشته باشد بنگاه معاملات ملکی آن مغازه تبدیل به یک مشاور املاک می شود.در جواب باید گفت خیر ، شما نمی توانید به هر بنگاهی اعتماد کنید. تنها بنگاههایی که دارای مجوز رسمی از اتحادیه ی مشاورین املاک برای اشتغال در این صنف هستند معتبرند و همین اعتبار که به دلیل داشتن جواز کسب بدست آمده است می تواند یک تضمین برای درستی معامله شما از نظر حقوقی باشد.

 

مبایعه نامه و اهمیت آن در خرید خانه

 

مبایعه نامه ، کلمه ای که اگر یک روز در یک مغازه معاملات ملکی نشسته باشید زیاد میشنوید.مبایعه نامه یا قول نامه ، دو کلمه با معنای یکسان هستند و هر دو به معنی نوشتن قرارداد مابین فروشنده و خریدار هستند.یک مبایعه نامه شامل چندین بخش می شود که شامل مشخصات خریدار و فروشنده ، مشخصات ملک یا مورد معامله ، شرایط معامله ، توضیحات ، مبلغ معامله و روش پرداخت است.صرف اینکه شما یک مبایعه نامه داشته باشید ، شما به عنوان صاحب یک ملک شناخته نمی شوید ، مگر اینکه بتوانید با استناد به آن بتوانید اثبات کنید شما همه تعهدات خود را به درستی و کامل انجام داده اید.

نکته: در اینجا لازم به یادآوری است که سند و مبایعه نامه با هم متفاوت است.سند در واقع یک برگه ای است که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم و دارنده آن به عنوان مالک شناخته می شود ولی مبایعه نامه قراردادی است که بین دو نفر تنظیم و بعد از اینکه طرفین به تعهدات خود عمل کردند ، در پایان سند خرید یا فروش ملک را در دفتر خانه به عنوان آخرین مرحله تنظیم می کنند.

 

کد رهگیری

کدی است که بر روی قراردادهای ملکی ، پس از اتمام آن زده می شود.این سیستم به صورت رسمی از سال 87 و با طراحی وزرات بازرگانی فعالیت خود را به عنوان سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات آغاز کرد و بر اساس تصویب دولت ، تمام معاملات و قراردادها در این سیستم ثبت می شود و در پایان بعد از ثبت معامله  یک کد رهگیری تولید می شود که در قرارداد ثبت می شود  و مشاوران املاک موظف هستند تا به عضویت این سامانه در بیایند و معاملات خود را در آن ثبت کنند.

این را در نظر داشته باشید خرید خانه در تهران و کلانشهرها بدون نظارت و کنترل می تواند باعث بروز مشکلات عدیده ای برای افراد شود.شاید شما هم در رسانه ها دیده باشید که فردی با سوء استفاده از عدم آگاهی خریداران ، ملکی را به چند نفر می فروشد و فرار می کنند. یکی از اهداف بوجود آمدن این سیستم ، جلوگیری از این روش کلاهبرداری است.به این صورت که ، اگر ملکی قبلا به فردی واگذار شده باشد ، این معامله در سیستم ثبت می شود و امکان واگذاری ملک مورد نظر همزمان به فرد دیگر وجود ندارد.مورد بعدی شناسایی مشاور املاک های فاقد مجوز است.چون تنها افرادی می توانند در این سامانه عضو شوند که دارای مجوز فعالیت رسمی از اتحادیه مربوطه باشند.

نکته:با توجه به اینکه کلیه نقل و انتقال ها یک ملک در این سیستم ثبت می شود ، شما می توانبد قبل از اینکه اقدام به خرید یک ملک یا خانه بکنید ، می توانید وضعیت آن را استعلام کنید.

 

نکته پایانی

 

به این موضوع توجه داشته باشید در هنگام خرید خانه ، فروشنده و خریدار باید به صورت همزمان به تعهدات خود عمل کنند.به این معنی که انتقال سند و جا به جایی پول بین دو طرف که یکی از موارد حقوقی در معامله است باید قدم به قدم و بعد از انجام هر مرحله توسط طرفین انجام شود.

بگذارید مثالی بزنیم.فرض کنید پول خرید را ملک را به فروشنده پرداخت می شود و فروشنده بعدا ادعا کند ملکی را به فرد واگذار نکرده است یا اینکه فروشنده بگذارد برود ، یا فروشنده سند را به نام خریدار بزند پیش از دریافت پول و خریدار اعلام کند ، ملک مال خودش بوده است و باعث شود افراد به دردسر بیفتند.

در آخر اینکه پیشگیری بهتر از درمان است ، سعی کنید قبل از خرید خانه از مراجع مربوطه مثل ثبت اسناد نسبت به صحت اطلاعات ملک اقدام کنید و از اعتماد بی مورد خودداری و به صورت همزمان به تعهدات خود عمل کنید.


این صفحه را به اشتراک بگذارید