در محصولات و لوازم الکترونیکی تعداد بازدید 171

انتخاب دوربین دیجیتال مناسب


یک دوربین با کیفیت عالی باعث یک تغییر واقعی در عکس های شما می شود.اما شما باید یک دوربین کامپکت ، DSLR ، سیستم کامپکت یا یک دوربین نیمه حرفه ای ، کدام یک را باید بخرید.

بهترین دوربین ها ، عکس های عالی در هر شرایطی می گیرند ، چه شما در تعطیلات باشید ، در یک دورهمی خانوادگی یا در حال لذت بردن از یک روز آفتابی در خارج از خانه باشید.اما مهم است که دوربینی را انتخاب کنید که مناسب با نیازهای شما ، سطح تجربه و مقدار کنترلی که بر روی تصاویرتان که می خواهید که بهترین نتایج را بگیرید ، باشد.

با دوربین های موجود از شناخته شده ترین برندها مثل کانن ، نیکون ، المپیوس و سونی ، انتخاب های زیادی با بودجه های  متفاوت وجود دارد. با این حال تفاوت های بسیار زیادی در کیفیت تصاویر ، ویژگی های پیشرفته و میزان راحتی کار با آنها وجود دارد.پس اگر شما می خواهید بهترین دوربین را براساس نیازهایتان پیدا کنید ، پس مطلب ما را برای اینکه چه فاکتورهایی را باید در زمان خرید دوربین عکاسی نظر بگیرید ، ادامه دهید.

 

چه نوع دوربینی شما باید بخرید؟

 

4 نوع اصلی از دوربین های دیجیتال وجود دارند:کامپکت ، نیمه حرفه ای ، DSLR و دوربین های کامپکت سیستم. دو تا مورد آخر دارای قابلیت تعویض لنز هستند.اون مدلی که شما به دنبال آن هستید به یکسری از عوامل من جمله اینکه از چه چیزی شما می خواهید تصویر یا فیلم بگیرید ، چه میزان می خواهید قابلیت جا به جایی داشته باشد و کیفیت تصویری که شما به دنبال آن هستید ، بستگی دارد. البته همچنین یک عنصر به نام سلیقه شخصی نیز وجود دارد.

اگر شما نمی دانید به دنبال چه نوع دوربینی هستید ، توضیحات و توصیه های ما در زیر به شما کمک می کند.

 

دوربین های کامپکت

 

معمولا به دوربین های نگاه کن و عکس بگیر معروف هستند.دوربین های کامپکت به اندازه کافی کوچک هستند که بتوان آنها را در جیب یا یک کیف کوچک حمل کرد.بهترین دوربین های کامپکت ، تعادل خوبی بین قیمت و قابلیت برقرار کردند و خودشان را به عنوان یک دوربین همه فن حریف ثابت کرده اند.انتخاب یک مدل اشتباه می تواند باعث یک پایان همراه با یک دوربین بدرد نخور و فاقد کارآیی لازم برای گرفتن عکس های فوری است ، باشد.

مزایا:وزن سبک ، قابلیت حمل آسان ، استفاده راحت ، ارزان بودن و این دوربین ها با مدهای گرفتن عکس اتوماتیک برای افراد تازه کار مناسب هستند.

معایب:دکمه ها می توانند کوچک و سفت باشند.بیشتر آنها فاقد قابلیت تشخیص صحنه هستند.

اما اگر شما یک تازه کار هستید و یا می خواهید کیفیت تصاویرتان از تصاویر گرفته شده با گوشی هوشمندتان بیشتر باشد ، دوربین های کامپکت می تواند انتخاب خوبی باشد.

 

  • دوربین های ضدآب

 

یک زیر مجموعه از دوربین های کامپکت هستند.دوربین های ضد ضربه و ضدآب ، دوربین های خیلی محکمی هستند که برای مقاومت در شرایط بد طراحی شده اند. اگر شما می خواهید در هر جایی که رطوبت و آب هست ، عکس بگیرید ، چه در ساحل یا در کنار یک آبشار یا در شرایط آب و هوایی شمال یا جنوب کشور ، یک دوربین ضد آب می تواند یک انتخاب عالی باشد.این نوع دوربین ها ضد گرد وخاک ، ضد آب و در بعضی موارد ضد ضربه هستند ، به این معنی که شما می توانید آنها را به استخر ، دریا ، قایق سواری ، حتی برای غواضی ببرید و هنوز هم بتوانید عکس های خوب بگیرید.آنها حداکثر تا عمق 15 متری کار خواهند کرد ، با این حال عمق 10 متری به اندازه کافی مناسب برای همه است به جز غواصانی که در عمق شنا می کنند.

مزایا:راحتی استفاده ، به شدت مقاوم ، می توان از آنها در شرایط سخت آب و هوایی استفاده کرد که با دوربین های دیگر باید با ترس و لرز این کار را انجام داد.

معایب:زوم محدود ، نسبت به دوربین های کامپکت معمولی می تواند خیلی گران باشد.

اما اگر می خواهید بهترین تجربه ها را در بیرون بدست آورید ، مناسب هستند.

 

دوربین های نیمه حرفه ای

 

دوربین هایی که در دسته مابین دوربین های کامپکت و دوربین های DSLR قرار می گیرند.آنها دارای قابلیت های پیشرفته تر بیشتری به نسبت آن چیزهایی که در دوربین کامپکت گیرتان می آید هستند و معمولا به نسبت خیلی پیشرفته یا گران قیمت مثل دوربین های سیستمی نیستند-این شامل دوربین های DSLR و کامپکت سیستم می شود-.این به خاطر تنظیم لنز ثابت آنها است ، که به شما قابلیت های زوم فوق العاده را می دهد بدون اینکه لازم باشد لنز آن را تعوض کنید.این نوع دوربین ها مناسب با بودجه شما هستند اگر شما می خواهید یک زیبایی حرفه ای را به عکس های تعطیلات خود اضافه کنید.

مزایا:یک دوربین همه کاره عالی ، دارای نرخ زوم عالی و کنترل دستی بیشتر و دارای قابلیت تشخیص صحنه داخلی هستند.

معایب:سنسور کوچک آنها ضعیف تر از سنسورهای استاندارد در دوربین های DSLR و دوربین های کامپکت سیستم هستند.لنز آنها ثابت و غیر قابل تعویض است.

اما اگر عکاسی جدیدترین سرگرمی شما است یا شما یک دوربین همه کاره می خواهید ، مناسب هستند.

 

دوربین کامپکت سیستم

 

اگر شما نیاز به کیفیت تصویر خارق العاده دارید و لنزهای قابل تعویض بدون هزینه سنگین مانند دوربین DSLR ، یک دوربین کامپکت سیستم – که همچنین به دوربین های بدون آینه معروف هستند – یک انتخاب عالی است.این نوع دوربین ها کوچکتر و از نظر تکنیکی پیشرفته تر از DSLR ها هستند.آنها قابلیت های سطح بالایی مانند فیلم برداری به صورت 4K یا عکسبرداری خیلی سریع پشت سرهم دارند.با این حال آنها لنزها و لوازم جانبی موجود کافی در مقایسه با DSLR ها را ندارند.

مزایا:سبکتر و کوچکتر از دوربین های DSLR هستند ، دارای ثبیت کننده تصویر داخلی ، شاتر سریع و دارای قابیت فوکوس اتوماتیک سریعتر ، نرم تر و برای ضبط ویدئو انتخاب عالی هستند.

معایب:لنزها و لوازم جانبی کمتری برای آنها به نسبت دوربین های DSLR وجود دارد.

اما اگر شما زیاد به مسافرت می روید ، نمی خواهید در مورد کیفیت هیچگونه کوتاه بیایید و می خواهید لنزهای زیادی حمل کنید ، این دوربین ها مناسب شما هستند.

 

دوربین DSLR

 

اگر شما می خواهید یک کنترل حرفه ای بر روی عکس هایتان و عالی ترین کیفیت تصویر ممکن را داشته باشید ، بدون هیچ حرف اضافی ، دوربین های DSLR برای شما هستند.البته به آنها دوربین های دیجیتال SLR نیز گفته می شود.دوربین های DSLR خیلی گران هستند اما آنها خیلی انعطاف پذیر هستند و به شما امکان تعویض لنز می دهند تا مناسب برای کنترل عکاسی از هر زوایه ای باشند.

مزایا:سنسور بزرگ تصویر که به معنی تصاویر با جزئیات بیشتر ، دارا بودن طیف وسیعی از لنزها قابل تعویض و لوازم جانبی ، کنترل دستی بسیاری از ویژگی ها.

معایب:به نسبت انواع دوربین ها ، خیلی گرانتر هستند ، می تواند از لحاظ اندازه بزرگ و نگه داشتن آن در یک دست مشکل باشد ، یادگیری پیچیدگی های آن می تواند سخت باشد.

اما اگر حرفه ای بودن تنها چیزی است که شما از عکس هایتان می خواهید ، این دوربین مناسب شما است.

 

چه مقدار می خواهید برای خرید دوربین هزینه کنید؟

 

مانند خیلی از محصولات تکنولوژیک ، چگونگی استفاده شما از دوربین دیجیتال مشخص خواهد کرد چه مقدار شما نیاز به هزینه کردن دارید.اگر شما به دنبال گرفتن عکس و ویدئو معمولی هستید ، شما می توانید برای انجام این کار یک دوربین کامپکت خریداری کنید اما اگر شما یک عکاس حرفه ای هستید یا می خواهید عکس های خود را در اندازه های بزرگتر از A4 چاپ کنید ، به شما پیشنهاد می شود نگاهی به دوربین های نیمه حرفه ای ، کامپکت سیستم برای بدست آوردن نتایج بهتر بکنید.

 

چه چیزی باعث بهتر بودن یک دوربین می شود؟

 

چه شما به دنبال یک دوربین کامپکت نگاه کن و عکس بگیر باشید یا یک دوربین پیشرفته تر از نوع دیجیتال SLR باشید ، توصیه های کارشناساته ما می تواند به شما برای انتخاب یک دوربین مناسب کمک کند.

مگاپیکسل:داشتن عدد بیشتر برای مگاپیکسل تضمینی برای کیفیت نیست وقتی که شما در واقعیت نتایج را می بینید ، با این حال حتی یک دوربین 5 مگاپیکسلی می تواند تصاویر با کیفیت چاپ خوب در اندازه های 6*4،5*7،9*10 اینچ تولید کند – اندازه ای که به خوبی در یک قاب عکس جا شود – بیشتر دوربین های دیجیتال ارزان قیمت حداقل 14 مگاپیکسل هستند.

 

بزرگنمایی:وقتی که شما می خواهید بر روی اشیایی که در دور دست قرار گرفته اند زوم کنید ، مانند یک فانوس دریایی ، میزان درجه بزرگنمایی خیلی مهم است.با بزرگنمایی اپتیکی ، لنز دوربین عکس را برای بدست آوردن تصاویر واضح تر بزرگ می کند – یک دوربین با بزرگنمایی اپتیکی 5x دارای حداقل استاندارد قابل قبول است.در زوم دیجیتال ، پیکسل ها در تصویر بزرگتر می شوند و در زمانی که عکس گرفته می شود و باعث کاهش کیفیت تصویر گرفته شده نیز می شود.

 

اندازه سنسور:یکی از مهم ترین فاکتورها در هنگام خرید دوربین است –هر چه سنسور بزرگتر ، نور بیشتر می تواند وارد سنسور شود که نتیجه آن داشتن عکس و ویدئو با جرئیات بیشتر است.در بین تمامی انواع دوربین ها ، DSLR ها دارای اندازه سنسور بزرگتری هستند و معمولا دارای کیفیت تصویر عالی هستند.

 

کیفیت ساخت:اندازه بعضی از دوربین های دیجیتال ممکن کوچک و وزن آنها سبک باشد و شما مجبور به گرفتن دوربینی که به درد نمی خورد ، نیستید.مطمئن شوید که یک دوربین با بدنه فلزی یا پلاستیک فشرده را انتخاب می کنید.همچنین به دنبال یک دوربین با موقعیت قرارگیری دکمه خوب و عالی باشید.به علاوه اینکه ، اگر شما برنامه دارید تا دوربین را در خارجی استفاده کنید ، به دنبال مدل هایی باشید که دارای بدنه مقاوم به شرایط آب و هوایی است.

 

کنترل دستی:همانطور که اعتماد به نفس شما در عکاسی رشد می کند ، ممکن است بخواهید تا از تنظیمات اتوماتیک فاصله بگیرید و بخواهید کنترل های دستی دوربینتان را امتحان کنید. به طور عادی در دوربین های نیمه حرفه ای ، بدون آیینه و DSLR این کنترل دستی تنظیمات دوربین مانند دیافراگم ، میزان ISO و سرعت شاتر دیده شده است و به شما امکان کنترل بیشتر بر روی عناصر خلاقیت بر روی عکس هایتان را می دهد.

 

تثبیت کننده تصویر:این قابلیت به شما برای کاهش هرگونه محوشدگی بر روی تصاویر که در اثر لرزش دست ایجاد می شود کمک می کند.بعضی از دوربین ها دارای ثبیت کننده تصویر داخلی هستند.در حالی که انواع دیگر دوربین ها را می توانید انتخاب کنید که دارای لنز با تثبیت کننده تصویر داخلی باشند.بهترین دوربین های دیجیتال می تواند تصاویر با کیفیت و وضوح بالا تولید کند بدون در نظر گرفتن اینکه چه قدر گرفتن آنها سخت است.

 

لنزها:دوربین هایی که قابلیت تعویض لنز دارند ، انتخاب یک لنز به اندازه خرید دوربین مهم است.خرید عدسی با کیفیت و ساخت عالی برای دوربین نتیجه اش داشتن تصاویر عالی است و برای اینکه بتوانید عکس های خوبی در موقعیت های متفاوت با لنزهایی بهینه برای آن موقعیت بگیرید ، لازم است قبل از خرید دوربین و لنز آن به مواردی که می خواهید از آنها عکس بگیرید فکر کنید.به علاوه هر برند دوربین دارای جای قرارگیری لنز خاص خودش است.پس شما مجبور خواهید بود تا سازگاری لنز با دوربینتان را قبل از خرید آن چک کنید.

 

ارتباطات بی سیم:بیشتر دوربین های دیجیتال دارای نوعی از ارتباطات بی سیم مثل بلوتوث ، وای فای یا هر دو به صورت داخلی برای انتقال تصاویر و ویدئوها به به داخل گوشی و تبلت هستند.اکثر تولید کنندگان دوربین ، اپ هایی رایگان برای کنترل دوربین به شما ارائه می دهند ، حتی بعضی از آنها به شما امکان استفاده از گوشی تلفن همراه به عنوان یک ریموت کنترل می دهند ، پس شما می توانید در پرتره خانوادگی خود نیز شرکت داشته باشید.

 

کیفیت پایین تصویر:دوربین های دیجیتال بی کیفیت به شما تصاویر با کیفیت پایین افتضاح با رنگ بندی نامیزان و جزئیات کم تحویل می دهند.مدل های با کیفیت در بیشتر موارد از این مشکلات ندارند.

 

ضبط ویدئو:هنوزم هم مانند کیفیت تصویر ، ضبط ویدئو بستگی به نوع دوربین و نوع شی که می خواهید بیشتر از آن تصویر ضبط کنید دارد.دوربین های کامپکت و نیمه حرفه ای خیلی عالی برای ضبط فعالیت های روزانه مانند تولدها و تعطیلات هستند اما برای نتایج بهتر ، دوربین های بدون آینه و DSLR را نیز در نظر بگیرید که توانایی ارائه کیفیت حرفه ای 4K Ultra HD و حتی ویدئو 6K هستند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید