در راهنمای استخدام و کاریابی تعداد بازدید 803

راهنما گام به گام برای جستجو شغل مناسب


برای بیشتر ماها ، جستجو برای پیدا کردن شغل هرگز آسان نبوده است ، چه برای بار اول یا پبجاهمین بار باشد که شما به دنبال یک شغل جدید می گردید.اگر شما احساس کلافگی می کنید یا نمی دانید از کجا شروع کنید ، نگران نباشید.جستجو کردن شغل یک هنر و علم است ، که نیاز به زمان ، برنامه ریزی ، آماده شدن و قدرت ذهنی زیادی دارد.

حقیقت این است که ، جستجو برای شغل می تواند خیلی خسته کننده و تجربه ترسناکی باشد.با این حال ، اما اگر شما این کار را به صورت سیستمی انجام دهید ، فرآیند انجام این کار به صورت قابل توجهی قابل مدیریت خواهد بود ، و شما در بدست آوردن پیشنهادی که مناسب شما است ، خیلی موفق تر خواهید بود.

مراحل زیر را به صورت یک دوره کوتاه ، برای پیدا کردن شغل دنبال کنید.

 

برنامه ریزی برای تغییر

 

وقتی که زمان پیدا کردن شغل فرا برسد ، افراد شروع به جستجو در هرجایی می کنند ، چه شما به تازگی دانشگاه را تمام کرده باشید ، شما آماده استعفا از کار خود برای فرصت های شغلی بهتر یا تغییر شغل هستید ، شما اخراج شده اید یا شما خودتان را باز خرید کرده اید. بدون در نظر گرفتن شرایط تان ، برای رسیدن به هدف خود برنامه ریزی کنید و هر گونه مشکلات احتمالی که ممکن است در این مسیر به آن برخورد کنید را در نظر بگیرید.

 

زمانی که شما استعفا می دهید.

 

به جز در مواردی که دلایل مالی برای انجام این کار دارید ، تا زمانی که یک موقعیت شغلی مطمئن پیدا نکرده اید ، استعفاء ندهید – و یک توضیح منطقی برای استعفاء خودتان تهیه کنید ، که احتمالا از شما در طول مصاحبه پرسیده می شود-.به علاوه ، شما می خواهید مطمئن شوید که زمان دادن استعفاء خود و شروع به کار در شغل جدید با هم هماهنگ باشد.

 

زمانی که شما اخراج یا بیرون شده اید.

 

اگر شما اخراج یا بیرون انداخته شده اید ، از ارتباط با شرکتی که شما را همراه با بقیه کارمندان احتمالی اخراج کرده بپرهیزید ، مگر اینکه شما مطمئن باشید که مدیرتان یک معرف عالی برای شما خواهد بود.این احتمالا تنها درخواست شغلی است اگر که شما به دلیل کاهش بودجه ها یا تغییرات در شرکت ، بیرون انداخته شده اید.

حتی در این مرحله اولیه ، شروع به پاسخگویی به یکی از بحث بر انگیزترین سوالها که در محاصبه های شغلی می پرسند بکنید:چرا شما اخراج شده اید.

 

بیشتر بدانید:روش های پیدا کردن شغل ، بدون تجربه

 

برای به اشتراک گذاری داستانتان آماده شوید.

 

مهم نیست چرا شما در حال جا به جایی هستید ، داستان خود را به صورت واضح درست کنید و آن را با تمام وجود یاد بگیرید.سوابق و گذشته خود را را به صورت قانع کننده و کامل تعریف کنید.بنابراین شما آمادگی برای ارائه دلایل برای توضیح درباره اینکه چرا به دنبال شغل جدید هستید ، چگونه اینها به اهداف حرفه ای شما مرتبط می شود و چرا شما بهترین گزینه برای موقعیت پیشنهادی هستید ، را دارید.

 

مشخص کنید به دنبال چه شغلی هستید و چرا واجد شرایط آن هستید.

 

قبل از اینکه شروع به جستجو یک شغل بکنید ، شما باید بدانید به دنبال چه موقعیتی هستید.آیا عنوان شغلی خاصی را در نظر دارید و سپس کمی تحقیقات کنید تا کلمات کلیدی را که شما هنگام گشتن برای یک شغل استفاده می کنید ، مشخص کنید.

هنگامی که شما شروع به گشتن یک شغل می کنید ، توضیحات شغلی ، وظایف و نیازمندیها به شما بیشتر از عنوان به تنهایی خواهند گفت ، به این دلیل که عنوان ها و کارها در بین شرکت ها متفاوت هستند.این کار همچنین می تواند یک تمرین خوب برای نوشتن یک توضیحات شغلی نمونه که موقعیت ایده ال برای شما را نشان می دهد ، باشد.

اگرچه این عادی است که برای چند موقعیت شغلی ، همزمان تقاضا ارسال کنید ، ولی زمانتان را برای جستجو و تقاضا برای شغل هایی که به طور مشخص مناسب شما نیستند تلف نکنید.ابتدا ویژگی های شغلی که می خواهید در آن کار کنید را قبل از اینکه تصمیم به ارسال تقاضای شغلی خود کنید ، مشخص کنید و سپس این موارد را در هنگام جستجو برای پیدا کردن یک شغل به یاد داشته باشید.

 

اولویت های شخصی و کاری خود را مشخص کنید.

 

اولویت های خودتان را قبل از آغاز جستجو شغل مشخص کنید.اول یک فهرست از بایدها-داشته ها مانند موقعیت شرکت و زمان رفت و برگشت ، میزان حقوق در خواستی شما و مزایای انتخابی و خیلی از عوامل های دیگر که از سوی شما غیر قابل مذاکره هستند ، ایجاد کنید.

سپس یک لیست از مواردی که بودن آنها خوب است مانند آیا شما به دنبال فرهنگ سازمانی خاصی هستید؟آیا شما ترجیح می دهید در یک شرکت با سابقه یا در یک استارت آپ یا یک کسب و کار کوچک مشغول به فعالیت شوید؟

 

آیا می خواهید در یک تیم بزرگ یا کوچک کار کنید؟

 

از خودتان از این نوع از سوالات بپرسید – در ادامه پاسخ های خودتان را بنویسید - ، این کار قبل از شروع جستجو برای یک شغل به شما کمک خواهد کرد تا یک تصمیم درست و با اعتماد به بنفس بگیرید وقتی شما یک پیشنهاد شغلی دارید.

 

پاکسازی حضور آنلاینتان

 

از هر زمان دیگری مهم است که به کارهایی که باید و نباید در شبکه های اجتماعی انجام دهید برسید ، زمانی که به جستجو شغل می پردازید.کارفرمایان احتمالی شما ممکن است اسم شما را در اینترنت جستجو و نگاهی به صفحه فیس بوک ، اینستاگرام ، توئیتر و اسنپ چت شما بندازند.

به طور کلی توصیه می شود همه پروفایل های کاربری شما در شبکه های اجتماعی تا حد ممکن خصوصی باشد در زمانی که شما به دنبال پیدا کردن کار هستید.یک استثناء ، با این حال لینکداین است.پروفایل لینکداین شما باید شامل یک تصویر حرفه ای از صورت شما و اطلاعات آن درباره آخرین تجربه کاری و مدرک تحصیلی شما به روز باشد. زمانی را برای نوشتن یک مقدمه جذاب که باعث جلب توجه مدیران بخش استخدام شود ، بگذارید.

 

بیشتر بدانید:روش پیدا کردن شغل به صورت آنلاین

 

آماده کردن رزومه و معرفی نامه

 

شما باید یک نسخه نهایی عالی از رزومه خود با قالب بندی و اصلاحات کامل قبل شروع جستجو برای پیدا کردن کار ، داشته باشید.

شما این امکان را خواهید داشت تا رزومه خود را برای شغلی که به دنبال آن هستید ، بهینه کنید تا بر روی تجربیات متفاوت یا مدارکی که براساس آن برای موقعیت های خاص شما برای آن درخواست می دهید ، تاکید و آن را برجسته کنید.

اگر چه آماده کردن یک معرفی نامه سخت است به این دلیل که برای هر شغلی که شما برای آن تقاضای کار می دهید باید شخصی سازی شود ، درباره مواردی که باید در معرفی نامه نوشته شود ، بررسی کنید و مشخص کنید که در آینده شما چه چیزی را نیاز است تا بنویسید و چه چیز را نیاز است تا تغییر دهید هنگامی که شما شروع به ارسال یک تقاضاهای شغلی می کنید.

 

حالا به معرف ها اشاره کنید.

 

بیشتر شغل هایی که شما برای آنها تقاضا ارسال می کنید شما نیاز دارید تا سه یا چهار معرف شغلی ، کسانی که بتوانند مدارک و توانایی های شما را تایید کنند ، ارائه کنید. شما که نمی خواهید مجبور شوید زیاد تلاش کنید تا به این افراد دسترسی پیدا کنید یا بدتر ، زمانی که مصاحبه گر با آنها درباره شما صحبت می کند ، غافلگیر شوند.در عوض با آنها تماس بگیرید و اجازه بدهید که آنها بدانند که شما دوست دارید از آنها به عنوان معرف استفاده کنید.

 

ایجاد شبکه خودتان

 

شبکه سازی می تواند به راستی یک روش قدرتمند برای پیدا کردن شغل باشد اگر به درستی انجام شود. شبکه شما می تواند شامل همکاران سابق ، مدیرها ، کاربرها، دوستان یا دوستان دوستانتان ، اعضای خانواده تان ، همسایه ها یا هر کسی از انجمنی که مربوط به شما است ، باشد.

با این حال ارتباطات در دنیای واقعی اصل هستند ، در بین دوستان فیس بوک و مخاطبان لینکداین خود بگرید تا ببینید می توانید شخصی را که در صنعتی که شما کار می کنید ، یا در شرکتی که علاقه مند به کار در آن هستید ، پیدا می کنید.

اگر به شما احساس خستگی از شبکه تان دست می دهد ، زمانی را صرف گسترش آن بکنید ، به این دلیل که احتمال استخدام شدن شما بیشتر است اگر شما یک رابط در داخل شرکتی که برای آن تقاضای شغلی می فرستید ، داشته باشید.گذاشتن یک یا دو ساعت وقت جدا برای گسترش شبکه تان می تواند خیلی با ارزش تر باشد از زمانی باشد که شما برای ارسال تقاضای شغلی برای شغل های مختلف می گذارید.

شما می توانید شبکه خود را هم به صورت آنلاین بوسیله اضافه کردن دوستان و ارتباط هایتان و به صورت آفلاین بوسیله شرکت در رویدادهای صنعتی مانند کنفرانس ها ، نمایشگاههای تجاری یا رفتن به محل رویدادهای شغلی گسترش دهید.

 

شروع به گشتن و ارسال تقاضاهای شغلی بکنید.

 

خوب شما موقعیت شغلی مورد نظر خود و کلمه کلیدی که شما می خواهید برای پیدا کردن آن استفاده کنید ، مشخص کردید.شما حضور آنلاین خود را درست کردید.شما معرف های خود را مشخص کردید و آنها منتظر تماس کارفرمایان شما هستند.رزومه شما آماده است و شما بعضی از مواردی را که لازم بوده در معرفی نامه خود برای گزینه های شغلی احتمالی خاص در نظر گرفته اید و الان زمان آن رسیده که تا شغلی را جستجو کنیم و برای آن تقاضای شغلی ارسال کنیم.

جاهای زیادی برای جستجو شغل وجود دارند.لینکداین یکی از بهترین محل ها برای جستجو شغل می باشد و می تواند به شما نشان دهد که آیا رابط هایی در شرکت هایی که در حال استخدام هستند دارید.به علاوه سایت های استخدام شامل لیست هایی از آگهی استخدام در گروههای شغلی خاص هستند ، برای این کار به راحتی می توانید آگهی استخدام در یک گروه خاص را در گوگل جستجو کنید.

در پایان اگر شما به دنبال کار در یک شرکت خاص هستید ، به دنبال موقعیت های کاری موجود در سایت شان باشید.ممکن است شما مجبور شوید کمی جستجو کنید اما بیشتر آگهی استخدام شرکت ها در صفحه استخدام یا فرصت ها که شما می توانید در فوتر وب سایت پیدا کنید ، قرار دارد.

به یاد داشته باشید که اکثر نرم افزارهای شغلی امروزه آنلاین هستند ، پس شما نیاز است تا یک نسخه دیجیتال از رزومه و معرفی نامه خود را ارسال کنید.مطمئن شوید از آدرس ایمیل کاری خود برای همه ارتباطات جستجوی شغلی خود استفاده می کنید.

 

مشخص کردن هدف ها و مرتب کردن آنها

 

جستجوی شغلی یک فرآیند خسته کننده است و خیلی راحت باعث عصبانیت می شود.هدف های قابل دستیابی و معقول را برای خود مشخص کنید.برای مثال ممکن است هدف شما ارسال ده تقاضای شغلی در هفته باشد. پس مطمئن شوید تا وقت کافی برای رسیدن کامل به هدف ها کنار می گذارید.ممکن شما مجبور شوید بعضی از چیزها رو قربانی کنید ، مانند اینکه مجبور شوید صبحها چند ساعت زودتر از خواب بیدار شوید ، یا از زمان استراحت ناهار خود برای جستجو کار استفاده کنید. پیشرفت جستجو شغلی خود را سازماندهی کنید و توجه کنید که برای چه شغلی تقاضای شغلی ارسال می کنید و چه زمانی ، پس شما می توانید آن را به طور دقیق دنبال کنید.

 

آماده مصاحبه شوید.

 

گام بعدی برای بدست آوردن شغل ،انجام مصاحبه شغلی است.شما ممکن است چندین مرحله مصاحبه داشته باشید ، که معمولا با مصاحبه تلفنی شروع می شود و با مصاحبه های حضوری ادامه پیدا می کند.شما هرگز نباید در مصاحبه خود به دلیل عدم آمادگی ریسک کنید. آماده سازی خود برای شرکت در مصاحبه شغلی را جدی بگیرید و مطمئن شوید که:

توضیحات شغلی را به دقت خوانده اید ، تسلط کافی بر روی وظایف و نیازمندیها دارید.آماده باشید تا آنها را با توضیحات قانع کننده بیان کنید ، چگونه شما نیازهای آنها را برآورده می کنید و چگونه شما می توانید به خوبی مسئولیت های خود را انجام دهید.

تحقیقات درباره شرکت که شامل اهداف کلی آنها و هر دست آورد قابل توجه و اخیری داشتن می شود یا تغییر در استراتژی یا موقعیت ها می شود.

برای پاسخ دهی به پرسش هایی که در مصاحبه به خصوص در مورد جایگاه و موقعیت مورد نظرتان ، تمرین کنید.

 

آمادگی برای مصاحبه تلفنی

 

برای مصاحبه تلفنی ، حداقل 45 دقیقه زمان خلوت و بدون وقفه را کنار بگذارید.آیا رزومه یا معرفی نامه خود را به صورت چاپ شده یا باز در کامپیوترتان برای معرفی دارید.مطمئن شوید که در جایی تماس می گیرید که پوشش مخابرات به خوبی است.اگر شما یک خط تماس خوب دارید ، کیفیت تماس صوتی شما خوب خواهد بود.

 

آمادگی برای مصاحبه حضوری

 

برای مصاحبه حضوری ، ده دقیقه زودتر به محل مصاحبه همراه با رزومه و معرفی نامه چاپ شده خود برسید.مطمئن شوید به خوبی لباس پوشیده اید و به صورت مودبانه و حرفه ای درباره شرکت و موقعیت شغلی ابراز نظر می کنید.

 

گذاشتن یک زمان برای تشکر کردن

 

مطمئن شوید یک زمان را بعد از مصاحبه برای ارسال یک یادداشت یا پیام ایمیلی برای تشکر کردن برای وقتی که برای مصاحبه دادن و تایید علاقه و پیگیری خود به کار و شرکت کنار بگذارید.

 

ارزشیابی پیشنهادات شغلی

 

با پیشنهادات شغلی که در دست دارید ، الان زمان آن است تا گزینه های خود را ارزش گذاری کنید.به عقب برگرید به فهرست اصلی بایدها-داشته ها و بهتر است که باشد و ببیند که در کجا پیشنهادات مناسب هستند.مطمئن شوید که عوامل کاربردی را در نظر می گیرید مانند:حقوق ، مزایا ، زمان مرخصی ، فرهنگ شرکت، زمان رفت و آمدتان و دیدگاه و شخصیت های افرادی که ممکن است با آنها کار کنید.

اگر شما گیر کردید ، فهرستی از مزایا و معایب را درست کنید و مطمئن شوید که به دقت به اولویت های خود برای انتخاب بهترین شغل مناسب برای خود عمل می کنید.


این صفحه را به اشتراک بگذارید