در دانستنیها املاک تعداد بازدید 872

کارهایی که قبل از تصمیم به فروش آپارتمان باید انجام دهیم.


اگر امروز تصمیم به فروش آپارتمان در تهران و کلانشهرهای دیگر گرفته اید ، نیاز است تا کارهایی را قبل از فروش آپارتمان خود انجام دهید تا بتوانید یک فروش راحت و سریع را تجربه کنید.

امروزه شرایط جامعه به گونه ای است که هر روزه قیمت ها آپارتمان ها در حال تغییر و زیاد شدن است و از طرفی قدرت خرید مردم به نسبت قبل کاهش زیادی پیدا کرده است.پس انتظار نداشته باشید که با ثبت آگهی فروش آپارتمان در چند سایت خرید ، فروش و اجاره آپارتمان و خانه یا چند تا بنگاه به سرعت آپارتمان خود را به فروش برسانید. در این مواقع شما باید هوشمندانه عمل کنید و از قبل خود و آپارتمان تان را برای بازدید خریداران احتمالی آماده بکنید تا در نگاه اول عاشق آپارتمان شما شوند و بقیه گزینه ها در سرشان را کنار بگذارند.پس ما همراه باشید تا چند راه حل ساده و تاثیرگذار را برای فروش آپارتمان بیان کنیم.

قبل از شروع لازم به یادآوری است هرگونه مشکل در آپارتمان مانند یک صدای ناهنجار ، یک کثیفی یا یک خرابی و حتی وجود حشرات مزاحم که می تواند یک تصویر منفی از آپارتمان شما در ذهن خریدار ایجاد کند باعث می شود که خریدار فکر خانه شما را از ذهنش بیرون کند ، پس لیستی از مشکلاتی که در خانه وجود دارد تهیه کنید.

 

دست به آچار شوید.

 

سعی کنید کلیه لوله کشی ها خانه را چک کنید.اگر شیری خراب است و آب از آن چکه می کند حتما آن را عوض کنید.یا اگر سیفون ظرفشویی یا روشویی آب می دهد حتما مشکل آن را بر طرف کنید.اگر در ورودی یا اتاق ها هنگام بسته شدن صدای بدی تولید می کند یا در هنگام بسته شدن به خوبی بسته نمی شود ، مشکل آن را بر طرف کنید.اگر در هنگام راه رفتن بر روی کف خانه ، سرامیکی لق است و راه رفتن بر روی آن باعث ایجاد سر و صدا می شود ، آن را درست کنید.اگر یکی از وسایل روشنایی خانه مثل چراغ ها خراب است ، لامپ آن را عوض کنید یا اگر بخشی از سیم کشی دچار مشکل است آن را برطرف کنید.هر چیز جزئی که از لحاظ شما بی اهمیت است ، شاید در هنگام بازدید از طرف خریدار خیلی مهم باشد ، پس نگذارید که افراد فکر کنند شما یک فرد سهل انگار هستید. حتما سعی کنید در لیستی که تهیه می کنید ، تمام مواردی که فکر می کنید مهم است بنویسید.

 

خانه را دلباز نشان دهید.

 

سعی کنید تا می توانید خانه را دلباز و نورگیر نشان دهید. اینکه یک آپارتمان به خوبی بتواند نور را به داخل جذب کند ، اهمیت دارد به خصوص اگر در نقاشی خانه از رنگ های روشن و شاد استفاده شده باشد ، که تاثیر چند برابر می شود.در نظر بگیرید افراد در هنگام ورود به خانه شما یک فضای روشن ، دلباز و جادار را مشاهده می کنند که حس خوبی را به آنها منتقل می کند و باعث می شود که نکته ای مثبت در ذهن آنها در مورد آپارتمان شما ثبت شود.پس تا جای ممکن وسایلی را که مانع ورود نور به داخل خانه می شود را جا به جا و دستی به سر و روی پنجره ها بکشید و کثیفی ها را از روی آنها پاک کنید.

 

بیشتر بدانید:فروش خانه به صورت آنلاین

 

تعمیر و بازسازی بخش های خراب خانه

 

سعی کنید بخش های مختلف خانه را بازدید و اگر بخشی از آن نیاز به تعمیر دارد حتما آن را بازسازی کنید.مثلا در نظر بگیرید که بخشی از دیوار خانه بر اثر جا به جایی وسایل و نم زدگی خراب است و نیاز است تا بازسازی شود.یا اتاق خواب ها نیاز به رنگ آمیزی مجددا دارند یا کابینت های آشپزخانه نیاز به تغییر دارد یا اگر پوشش کف عوض شود در تصمیم افراد خریدار تاثیر دارد. اما این نکته را در نظر داشته باشید حتما کارهایی را که نیاز است انجام دهید و بی خودی هزینه زیادی را برای خود نتراشید.درست است که یک خانه بازسازی و به روز شده ، فوق العاده و چشمگیر است ولی افراد تنها هزینه خرید خانه را می دهند و از لحاظ آنها هزینه ای که شما برای بازسازی فضای خانه کرده اید ، اهمیتی ندارد ، پس سعی کنید مشکلاتی را که لازم است برطرف شود انجام دهید و خود را در مخارج بازسازی کلی خانه نندازید که بعدا نتوانید آن را جبران کنید.

 

داخل کمد ها و کابینت ها را مرتب و وسایل شخصی را جمع آوری کنید.

 

یکی از کارهایی که افراد در هنگام بازدید از خانه انجام می دهند نگاه به فضاهای نگهداری ظروف ، لباس و وسایل خواب مانند کمد دیواری ها و کابینت ها است.سعی کنید این فضاها را تا جای ممکن مرتب باشد و همه وسایل شخصی خود مانند عکس ، آلبوم ، زیورآلات و غیره را که در آنها نگهداری می کنید ، جمع آوری و در جای مطمئن دیگری نگهداری کنید که در دسترس نباشد.حتی شما می توانید عکس های خانوادگی و شخصی خود را از روی دیوارها جمع کنید تا مورد سوء استفاده قرار نگیرد.

نکته:شما هرگز نمی دانید شخصی که به عنوان خریدار به خانه شما وارد می شود نیت او خرید است یا چیز دیگر ، پس سعی کنید وسایل باارزش و خصوصی خود را از دسترس خارج سازید. فایده دیگر انجام این عمل اینست که باعث می شود فضای خانه از جنبه های زندگی شما پاک شود و افراد بتوانند خودشان را بیشتر در حال و هوای خانه حس کنند.

 

مرتب کردن فضاهای خارجی

 

سعی کنید فضاهای خارجی خانه مانند تراس ، بالکن و غیره .... را که تبدیل به انباری ، محل نگهداری وسایل اضافی یا دبه های ترشی کرده اید را تمیز و مرتب کنید و آن را با گذاشتن چند گلدان گل زیبا کنید.سعی کنید شیشه های خانه را تمیز و مرتب کنید و هرگونه کثیفی در دور و کنار آن را بگیرید.این کار در زمان فروش آپارتمان تاثیر خوبی می تواند داشته باشد.

 

بیشتر بدانید:چگونه فضای خارجی خانه را بررسی کنیم؟

 

خود را برای آمدن خریدار به آپارتمان در هر زمان آماده کنید.

 

نگذارید با یک زنگ تلفن غافل گیر شوید و سریع مشغول جمع کردن وسایل و مرتب کردن خانه شوید.سعی کنید در ایامی که خانه را برای فروش گذاشته اید ، خانه از قبل مرتب و آماده بازدید خریداران باشد.افرادی که معمولا به دنبال خرید آپارتمان هستند ، به سرعت کار خود را انجام می دهند و چون آنها باید تعداد زیادی از آپارتمان ها را بازید کنند ، سعی می کنند در سریعترین زمان ممکن خود را به آنجا و از آن بازدید کنند ، پس سعی کنید اگر شاغل هستید و زمان کمی برای تمیزی خانه دارید ، حتما از قبل کارها را انجام دهید.

نکته:سعی کنید در آگهی فروش آپارتمان خود زمانی را برای مراجعه افراد تعیین کنید تا در زمانی که شما در خانه هستید و انتظار دارید افراد با شما تماس بگیرند.

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت آپارتمان

 

یکی از با اهمیت ترین بخش فروش آپارتمان قیمتی است که برای آن در نظر گرفته می شود. به جز متراژ آپارتمان ، عوامل دیگری در قیمت گذاری آن اثر دارد.از عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت خانه می توان به:

 • وجود پارکینگ و انباری
 • آسانسور
 • امکانات رفاهی و خدمات در دسترس
 • مسیرهای دسترسی
 • تعداد واحدها و طبقات موجود در ساختمان
 • امنیت محله

و غیره نام برد.

سعی کنید به بنگاههای منطقه سری بزنید و از تغییرات قیمت ها و خرید و فروش هایی که به تازگی و در این یکسال اخیر انجام شده  با خبر شوید و ببینید آپارتمان ها با چه امکانات و شرایطی بفروش رفته اند و افرادی که این آپارتمان ها را خریدن با چه هدفی در منطقه شما اقدام به این کار کردند.سعی کنید از موارد گفته شده در بالا لیستی تهیه کنید تا در هنگام صحبت با خریدار بتوانید از آنها برای بیان مزایای خانه و محیط اطراف آن استفاده کنید. استفاده از سایت های خرید ، فروش و اجاره خانه و آپارتمان برای بدست آوردن قیمت آپارتمان نیز مفید است.سعی کنید که آپارتمان خود را طوری قیمت گذاری کنید که فرد احساس کند شما قیمت خوبی را پیشنهاد کرده اید و جذب آن شود برای مثال شما می توانید به جای 100 میلیون تومان از 99 میلیون تومان استفاده کنید.

 

در هنگام بازدید آپارتمان حاضر باشید.

 

هیچ کس به اندازه شما با آپارتمان و محله آن آشناییت ندارد. حضور شما در هنگام بازدید خانه باعث آشنایی و ارزیابی شما از خریدار و فرصتی برای بیان مزیت ها و خوبی های آپارتمان است ، اما نکاتی است که شما باید در هنگام صحبت با خریدار آنها را رعایت و از آنها اجتناب کنید.

 • اگر خریدار در مورد اینکه به تازگی فرد دیگری آپارتمان خود را فروخته و مبلغ آن چه قدر بوده است پرسید ، تنها بگوئید نمی دانم و خود را از شر بقیه سوالات آزاد کنید.
 • در صورتی که خریدار در مورد مشکلات اخیر آپارتمان و تعمیراتی که صورت گرفته است پرسید به طور کامل پاسخ آن را بدهید و آن را بازگو کنید ولی حتما لازم نیست هر اتفاقی که افتاده را بازگو شود.
 • از اظهار نظر در مورد همسایه ها پرهیز کنید.افراد دارای عادات و رفتاری خاصی هستند که از دید ما پنهان است و وجود بعضی از عادات و رفتار باعث ناخشنودی خریدار می شود.پس سعی کنید در این مورد تا حد امکان پاسخ ندهید با گفتن کلماتی مانند اینکه شما تا دیر وقت بیرون هستید و آشناییت چندانی به دلیل مشغله کاری ندارید به آن پاسخ ندهید.
 • در مورد دلایل فروش آپارتمان خود صحبت نکنید.معمولا بعضی از خریداران سعی دارند تا جای ممکن هزینه کمتری برای خرید آپارتمان پرداخت کنند و با طرح این سوال سعی دارند بفهمند که شما نیاز به دسترسی فوری به پول دارید یا نه ، تا بتوانند شرایط را به نفع خود تمام کنند و آپارتمان شما را پایین تر از ارزش واقعی ان بخرند.سعی کنید اوضاع را طوری نشان دهید که شما عجله ای برای فروش خانه و بدست آوردن پول ندارید.

 

نکات پایانی

 

 • سعی کنید در هنگام بازدید خانه توسط خریدار رفتاری آرام و خونسرد داشته باشید و هرگونه اضطراب و نگرانی را از خود دور کنید.
 • سعی کنید در بازدید های بعدی که خریدار به آپارتمان شما می آید ، حضور نداشته باشید.
 • سعی کنید تمام مشکلات قانونی و حقوقی خانه اعم از مشکل سند ، شهرداری ، وام و غیره را برطرف کنید.


این صفحه را به اشتراک بگذارید