در رپرتاژ آگهی تعداد بازدید 765

دیدنی های استانبول در تور استانبول

نویسنده: مهدی جعفری

 

مسجد ایاصوفیه

ایا سوفیا یکی از پرطرفدارترین موزه ها و برجسته ترین آثار تاریخی جهان از لحاظ هنر و تاریخ معماری است در منابع ذکر شده است که در طول دوره ساخت و ساز، دو معمار برجسته هر کدام 100 معمار در زیر آنها کار میکردند، که به نوبه خود 100 کارگر داشتند که هر کدام زیر آنها کار میکردند.

برای 916 سال به عنوان یک کلیسا استفاده شد اما پس از فتح استانبول توسط فتح سلطان مهد، حجاب سوفیا به مسجد تبدیل شد. پس از آن، به مدت 482 سال به عنوان یک مسجد مورد استفاده قرار گرفت.حجاب سوفیا تحت دستور آتاتورک و تصمیم شورای وزرا در سال 1935 به یک موزه تبدیل شد. حجاب سوفیا برای هر روز باز است. ساعات بازدید زمستان برای حجاب سوفیا از ساعت 09:00 تا 17:00 است و ورود نهایی در ساعت 16:00 است. در طول تابستان، ساعتهای بازدید از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر، با ورود نهایی در ساعت 18:00 است. گذرنامه در دفتر جعبه موجود در موزه در دسترس است.

به گزارش سفر باتو ، ینای‌ ایاصوفیه‌ به دستور کنستانتین‌ دوم امپراطور بیزانس در سال‌ 360 میلادی بنا‌ شد‌. استانبول که در آن روزگار قسطنطنیه نام داشت، مرکز امپراتوری بیزانس بود. در سال‌ 404 میلادی آشوب‌ بزرگى‌ در قسطنطنیه‌ به وقوع پیوست و بخشى‌ از ایاصوفیه‌ که در آن زمان هاجیا صوفیا خوانده می شد، درآتش سوخت. در نتیجه بنای ایاصوفیه در قرن ششم میلادی دوباره بازسازی و افتتاح شد. در قرن پانزدهم میلادی پس از چندین سال جنگ میان مسلمانان و امپراتوری بیزانس، مسلمانان به فرماندهی سلطان محمد فاتح، پادشاه عثمانی پیروز شدند و توانستند قسطنطنیه را فتح کنند. بنا بر این قسطنطنیه، مرکز خلافت عثمانیان شد و اسلامبول نام گرفت و کلیسای هاجیا سوفیا به مسجد ایاصوفیه تبدیل شد. با برپایی جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال آتاتورک، اسلامبول به استانبول تغییر نام داد و مسجد ایاصوفیه، در دوره جدید به موزه ایاصوفیه تبدیل شد.

 

برای رفتن به موزه مسجد ایاصوفیه در تور نوروز 98 ،  تمام وسایل نقلیه عمومی به راحتی در دسترس است. شبکه اتوبوس، مترو و تراموای استانبول با برپایی چندین ایستگاه در محله سلطان احمد، رفت و آمد گردشگران را به مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ و موزه توپکاپی و سایر دیدنی های این منطقه تسهیل کرده اند. فاصله مسجد ایاصوفیه تا موزه و کاخ توپکاپی 5 دقیقه پیاده روی است.بازدید از مسجد و موزه ایاصوفیه استانبول در تمام ایام هفته امکان پذیر است. گردشگران می توانند در پاییز و زمستان از ساعت 9 صبح تا 17 و در بهار و تابستان از 9 صبح تا 19 به بازدید از این اثر تاریخی بپردازند. فراموش نکنید؛ حتماً باید حداقل یک ساعت پیش از زمان بسته شدن موزه ایاصوفیه، بلیت بخرید.

کاخ دلمه باغچه

این کاخ بزرگ که به سبک کاخ های بزرگ امپراطوران اروپایی در سال های بین 1843 و 1856 به دستور سلطان عبدالمجید اول بنا گردید از کاخ  های کم نظیر جهان است این کاخ در مساحت 45 هزار متر مربع در زمینی به طول 110 هزار متر مربع ساخته شده است. همچنیین برای رزرو تورهای نوروز به ویژه در مقصد محبوب تور نوروز استانبول ترکیه به سایت سفر باتو می توانید مراجعه کنید.

ملکه ویکتوریا اول به نشانه حسن نیت چلچراغی با بلور بوهمی را که از 750 حباب با وزنی حدود 5/4 تن به سلطان هدیه کرد که در زمره آثار نفیس این کاخ به حساب می آید.

معماری کاخ دولما باغچه از دوران باروک، روکوکو و نئوکلاسیک برگرفته شده است که با ترکیبی از سنت های دوره ی امپراطوری عثمانی همراه شده است کاخ دولما باغچه دارای 285 اتاق، 6 حمام، 46 هال و 68 توالت است. کاخ دلمه باغچه ی ۶۰۰ متری  با سالن بزرگ و با شکوه اش که با ۵۶ ستون داخل آن و چلچراغ عظیم بلورین بوهمی زیبا دارد نمونه ای از شگفتی های معماری در استانبول ترکیه است و برای این گردشگران و توریست هایی که به تاریخ و تمدن عثمانی علاقمند اند مکان جذاب و به یاد ماندنی است

کاخ دُلماباغچه در محله بشیکتاش شهر استانبول ترکیه، در سمت اروپایی و در شرق تنگه بسفر واقع شده‌است. کافیست کمی به سمت جنوب شرقی میدان تکسیم بروید تا کاخ زیبایی دولما باغچه را که از دیدنی های استانبول محسوب می شود را پیدا کنید.

تا پیش از جمهوری ترکیه، دلمه باغچه خانه سلاطین بود و پس از آن مصطفی کمال آتاتورک به هنگام بازدیدش از استانبول در آن اقامت می گزید. جالب است بدانید که آتاتورک در همین کاخ از دنیا رفت. امروزه کاخ دلمه باغچه به عنوان موزه کاربری دارد و مهمانخانه کاخ نیز برای پذیرایی از میهمانان سیاسی خارجی و مهم ترکیه مورد استفاده قرار می گیرد

برای بازدید از این قصر  در تور استانبول نوروز 98 باید به نکات مهمی توجه داشت : در کاخ دلماباغچه استانبول تورهای داخلی انجام می شود که راهنمایانی آن را اداره می کنند و فضای کاخ دلمه باغچه و تاریخچه ی کوتاهی را در اختیار شما می گذارند. این تور ها به طور متوسط هر ۲۵ دقیقه یکبار انجام می شوند و اگر شلوغ باشد هر ۵ دقیقه یک بار. برای دیدن از این کاخ باید حدود ۲ ساعت وقت بگذارید. در هنگام بازدید از دلمه باغچه برای حفظ تمیزی آن ، باید کفش های نایلونی آبی رنگی را به پا کنید. ساعات بازدید از کاخ 9 صبح الی 4 بعد از ظهراست و در تمام روز های هفته به جز روزهای دوشنبه و سه شنبه، برای ورود عموم باز است. با توجه به محدودیت 1500 نفری ای که برای بازدید روزانه از کاخ دلمه باغچه وجود دارد، پیشنهاد می شود برنامه بازدید از آن را در صبح تنظیم کنید.

برای بازدید از کاخ دولما باغچه در تور ترکیه نوروز 98 ،  اگر در میدان تکسیم هستید، سوار قطار زیرزمینی فونیکلار شوید و به کاباتاش بروید. کاخ دولماباغچه 300، 400 متر با ایستگاه کاباتاش فاصله دارد که با دنبال کردن تابلوها به آن خواهید رسید.

اگر در منطقه سلطان احمد هستید سوار تراموا شوید و در کاباتاش پیاده شوید تا به کاخ لولماباخچه برسید.

موزه کاخ دلمه باغچه سه بخش دارد که عبارت اند از: موزه مجموعه های کاخ، موزه موسیقی و موزه ساعت.

 

هزینه ورود:

 

بازدید از موزه: ۶۰ لیر ترکیه

 بازدید از حرم: ۴۰ لیر ترکیه

 

بازدید از مجموعه موزه: ۱۰ لیر ترکیه

 

زمان بازدید:

 

در تمامی روزهای هفته به جز پنج شنبه و دوشنبه می توانید از کاخ دلمه باغچه بازدید کنید.

 

بازدید از کاخ دلمه باغچه: ۹ تا ۱۶

 

بازدید از موزه های کاخ: ۹ تا ۱۷

 

 

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید