در رپرتاژ آگهی تعداد بازدید 996

رپرتاژ خبری : بلند ترین و معروف ترین برج های استانبول

نویسنده: مهدی جعفری

بلند ترین و معروف ترین برج های استانبول

بلندترین بناهای استانبول کدام اند؟ : همه شما بزرگ ترین شهر ترکیه، یعنی استانبول را که از نظر اقتصادی و سیاسی در راس این کشور قرار دارد را می شناسید. این شهر که نصف اروپایی و نصف آسیایی است، بناهای بلند و مرتفعی داشته که نه فقط بر اروپا بلکه بر تمام جهان غالب است. این شهر در نوامبر سال 2017 دارای بیشتر از 269 ساختمان بلند بوده که حداقل صد متر ارتفاع داشته و دومین جایگاه در بین شهرهایی با بلندترین آسمان خراش های دنیا که حداقل صد متر ارتفاع دارند را در اروپا بدست آورده است. در این مقاله چهار تا از معروف ترین ساختمان های مرتفع استانبول را برای شما معرفی می کنیم تا بیشتر راجب این آسمان خراش ها بدانید.

برج بیازیت:

برج بیازیت  در تور استانبول به نام برج سیراسکیر نیز شناخته می شود که نام وزارت جنگ عثمانی بوده است بلندی برج ۸۵ متر می باشد این برج که در اصل برج دیده بانی برای آتش است در حیاط پردیس دانشگاه استانبول واقع شده است وزارت جنگ عثمانی در زمان حکومت امپراتوری عثمانی در میدان بیازیت قرار داشته است این بنا بر فراز کوه و با الگوگیری از سبک معماری رومی ساخته شده بود این برج در فاصله سال های ۱۸۰۸ تا۱۸۳۹ میلادی به دستور سلطان محمود دوم ساخته شد.

طراحی این بنا برعهده سنکریم بالیان بوده است او برج را با استفاده از سنگ در سال ۱۸۲۸ میلادی بنا کرد.این برج سنگی در محل همان برج بیازیت چوبی برپا گردید برج قدیمی توسط برادر وی کریکور بالیان ساخته شده بود که در اثر آتش سوزی کاملا از بین رفته بود امروزه سیستم نوری خاصی در این برج تعبیه شده که وضعیت آب و هوا را با استفاده از رنگ های مختلف نشان می دهد.

 

برج گالاتا:

برج گالاتا استانبول که به نام گالاتا کوله سی  هم معروف است از برجهای قدیمی جهان در ناحیه گالاتای استانبول قرار گرفته است و از سمبلهای استانبول محسوب می شود.  این برج در سال ۵۲۸ در قرون وسطی بنا شده است . از بالای این برج تاریخی چشم انداز شبه جزیره یاریم آدا ، بسیار دیدنی است . برج توسط جنوئز در سال ۱۳۴۸  دوباره با سنگ باز سازی شده است و به آن نام برج عیسی مسیح را هم داده اند .

در سالهای بعد برج با هدف زندان  و بعدا  با هدف برج دیدبانی مورد استفاده می گردید. در سال ۱۴۶۱ جنوئزها با اجازه امپراطور دوم برجی دیگر در جوار برج اول شاخته شد و به نام امپراطور مراد دوم نامیده شد و بعدا توسط منجم تقی الدین با هدف رصد خانه مورد استفاده قرار می گرفت ولی در سال ۱۵۷۹ رصد خانه بسته شد.

در سال ۲۰۰۹ طولانی ترین شعر در رابطه با برج گالاتا بوسیله شاعر آیدین مئربچ گفته شد، برج گالاتا دارای ۹ طبقه و تقریبا هفتاد متر ارتفاع دارد، قطر خارجی ۱۶/۴۵ متر،  قطر دیوار ۳/۷۵ و  وزن برج ۱۰ هزار تن می باشد.

 

کیزکولسی (برج دختر):

برج دختر استانبول بر بالای صخره اي صاف و بزرگ که در وسط تنگه بسفر ساخته شده است. برج دختر ساخته شده توسط دست بشر می باشد و زمانی طولانی است که بوسیله انسانها  فراموش شده است. مرغهای دریایی را فراموش نکنیم که با سرو صدای خود در بالای برج دختر، زیبایی این برج را بیشتر میکنند. بیشتر مردم استانبول این عمارت را دوست دارند و داستانهای عاشقانه بسیاری در باره این برج نقل می کنند. نام دیگر برج دختر کیز کولسی می باشد که نویسنده بزرگ ترک در نوشته هایش از برج به عنوان گل نیلوفری که پژمره نمی شود گفته است.

این برج زیبا از جاذبه های معروف استانبول می باشد . داستان معروفی می باشد که پسری جوان به نام لاندروس برای دیدن معشوقه خود هر شب تا برج شنا می کرده است .در یکی از شبها هوای طوفانی باعث شده بود فانوس دختر خاموش شود و لاندروس جوان راه را گم کرد و غرق شد،  این افسانه ورد زبان سیاحان غربی  در قرن هفده بوده است و باعث شده این بنا نام برج لاندرا را بگیرد. داستان دختر پادشاه می باشد: دختری با موهای بلند و ابروهایی کمانی و چشمان آبی زیبایی داشت و پدرش پادشاه، دخترش را از همه پنهان می کرد. روزی از روزها پادشاه از یک پیشگو شنید ماری دختر زیبایش را نیش میزند. پادشاه دستور داد  برجی میان تنگه بسازند و از دخترش مراقبت کند ولی روزی از روزها از سبد انگوری که برای دختر، فرستاده شده بود ماری بیرون آمد و دختر زیبا را نیش زد. برج دختر استانبول که سمبل بسیار ارزشمندی شده است بسیاری از نویسندگان و نقاشان خارجی و داخلی و شاعران از این برج الهام می گیرند.

 

برج اسکایلند استانبول

این آسمان خراش استانبول 932 فوت ارتفاع داشته و در مجموع 65 طبقه دارد. اسکای لند بلندترین ساختمان در استانبول بوده و ساخت آن از سال 2013 تا سال 2017 به طول انجامیده است. شرکت Eroglu به طور اختصاصی به توسعه این برج پرداخته است. در این برج دفاتر تجاری فعالیت داشته و دارای یک پارکینگ و یک مرکز خرید نیز می باشد.

 

برج اسکای لند رزیدنس استانبول

این برج نیز بزرگ ترین ساختمان مشترک با برج اسکایلند بوده  در تور لحظه آخری استانبول که در ابتدا معرفی شده است. هر دو این برج ها 932 فوت ارتفاع داشته و همینطور 64 طبقه بالای زمین ارتفاع دارند. این برج نیز در سال 2017 ساخته شده و دفتر هماهنگ با برج اسکای لند بوده است. فرق این برج با برج اسکای لند، واحدهای مسکونی بوده که هرکدام از آن ها دارای استخرهای فضای باز و سرپوشیده بوده، سالن های اسپا و بدنسازی و ... بوده اند. توریست ها و گردشگران تور استانبول از سمت این واحدهای مسکونی میتوانند چشم اندازی پانورامایی از شهر داشته باشند.

 

برج متروپول استانبول

بعد از اسکای لندها، متروپول جایگاه سومین برج بلند در شهر استانبول را ازان خود کرده است. این برج در منطقه اکتشیر شرق قرار داشته و 919 پا ارتفاع دارد. برج متروپل نیز بین سال های 2013 تا 2017 ساخته شده و 58 طبقه دارد. این برج امکانات و خدمات بسیار خوبی برای توریست ها و گردشگران تور لحظه آخری استانبول داشته از جمله مراکز خرید معروف و بزرگ استانبول، موسسه های آموزشی، مراکز تفریحی و سرگرم کننده، واحدهای مسکونی، دفترخانه ها و ... .

 

برج بامبو استانبول

به گزارش سفر باتو ، این برج بامبو 856 فوت ارتفاع داشته و در منطقه تجاری مرکزی لئونت قرار دارد. این برج چهارمین برج بلند در استانبول بوده و بین سالهای 2006 تا 2010 ساخته شده است. البته مراسم افتتاحیه رسمی در سال 2011 افتتاح شده است. برح بامبو 66 طبقه داشته که دوازده تا از آن ها زیرزمینی هستند. در این برج یک مرکز خرید عمومی، رستوران، باشگا گلف، بلوک مسکونی، تراس عمومی و پارکینگ قرار دارند.

 

برج بمب در استانبول

از آغاز قرن 21ام به تعداد برج ها و آسمان خراش های استانبول افزوده شده است. هر سال یک برج جدید در این شهر ساخته شده، تکمیل شده و یا برنامه ریزی می شود. بیشتر ساختمان های جدید آن هم به بلندترین ساختمان های استانبول تبدیل می شوند. به عنوان مثال سه برجی که برایتان معرفی کردیم در سال 2017 ساخته شده و به عنوان بلندترین برج های استانبول شناخته می شد. اولین برج این شهر در سال 1986 ساخته شده و بعد از آن دولت به دنبال محافظت کردن از آن است.


این صفحه را به اشتراک بگذارید