در رپرتاژ آگهی تعداد بازدید 687

رپرتاژ آگهی : ماجراجویی در آمازون

نویسنده: مهدی جعفری

جنگل بارانی آمازون، بزرگترین جنگل استوایی دنیا است که ۵٫۵ میلیون کیلومتر مربع را در برگرفته است. ۲-بیشتر از نصف این جنگل در کشوربرزیل و باقی آن در بقیه ی کشورهای آمریکای جنوبی مثل ونزوئلا، پرو، اکوادور، کلمبیا، گویان و بولیوی قرار گرفته است. ۳-این جنگل ها بیشتر از ۲۰ درصد اکسیژن کره ی زمین را تولید می کنند. ۴-این جنگل ها قدمت حداقل ۵۵ ساله دارند. ۵-یکی از عجایب آمازون، وجود رودخانه ای زیر زمینی است که در زیر رودخانه ی آمازون قرار دارد و تقریبا هم طول آمازون است. ۵-در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ این جنگل بارانی دچار قحطی شدیدی شد و در نتیجه مقدار قابل توجهی از گیاهان این جنگل نابود شد.

*به خاطر ضخامت برگ و شاخه ی درختان بلند آمازون، در بعضی از بخش های زمین این جنگل تاریکی مطلق است. در واقع باید بدانید که وقتی در آمازون باران می بارد، حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد تا آب باران به کف زمین در این مناطق برسد

*قبایلی در آمازون زندگی می کنند که هنوز تعدادی از آنها ناشناخته هستند. برخی از این قبایل با دنیای مدرن در تماس هستند و برخی زندگی در اعماق جنگل و بدون هیچ تماسی با دنیای بیرون را انتخاب کرده اند و در بین آنها آدمخواران زیادی وجود دارد

رودخانه آمازون

به گزارش سایت تور لحظه آخری سفر باتو ، رود آمازون را همه می شناسیم، این رود یکی از بزرگترین رود خانه های جهان است که مناظر دیدنی و طبیعی بسیار خوبی دارد، البته دیدنی ترین بخش های این رود از تصاویر هوایی دیده می شود که دارای انشعابات زیادی است که به اقیانوس و دریاچه ریخته می شود. دو درصد از آب های شیرین آمازون به اقیانوس ها می ریزد. این رودخانه در قیاس با سایر رودخانه های مشهور دارای طول و عرض گسترده ای است که آن را خاص کرده و همچون ماری بلند و طویل، راه طی می کند. این رودخانه حدود شش هزار و هفتصد کیلومترمتر طول دارد، و این بسیار جالب است. البته رود نیل هم همین حدود طول دارد اما همه می دانند که میزان حجم آب آمازون بسیار زیاد است.

البته در فصولی که هوا گرم است و بخار آب زیاد رخ می دهد عرض این رودخانه به ۱۱ کیلومتر می رسد که باز هم جالب است. محیط اطراف رودخانه آمازون را نمی توان صرفا به یک رود معرفی کرد بلکه حیات وحش و پوشش جنگلی اطراف این رود بسیار جالب و دیدنی است، این منطقه از بکرترین محل های دنیاست که هنوز بشر نتوانسته در آن تغییراتی انجام دهد. یکی از جاذبه های این رود وجود گربه ماهی هایی است که از حالت نمونه های آکواریومی کاملا متفاوت است و چون در فضایی طبیعی با تغذیه و آب طبیعی رشد کرده اند بسیار تنومند هستند و حدود ۹۰ کیلو گرم وزن برخی از آن ها را محاسبه کرده اند.

جنگل های آمازون

آمازون جنگلی است که اگر به ماجراجویی علاقه داشته باشید در این محل می توانید با گونه های حیوانی و گیاهی عجیب و منحصربفردی روبرو شوید.این جنگل با مساحت ۵.۵ کیلومتر مربع به شش زمین معروف است. جالب است بدانید منبع اصلی هوایی که حیات ما به آن وابسته است به این جنگل بستگی دارد. اینکه چرا نام این محل را آمازان گذاشته اند به زمانی برمی گردد که اولین اروپایی به بازدید از این جنگل رفت. او در جنگل، قبیله ای را دید که در آن زنان مانند مردان می جنگیدند به همین دلیل این فرد اروپای اسم این منطقه را آمازون گذاشت. در این جنگل ها بومیانی زندگی می کنند که هرگز با دنیای مدرن ارتباطی ندارند و تحقیق درباره آن ها کار بسیار سختی است به همین دلیل گوگل ترتیبی داده تا با عکسهای هوایی بتوانید آن ها را ببینید .

 

بزرگ ترین مار در آمازون

در تور لحظه آخری ، در این جنگل ها ماری به طول ۹ متر وجود دارد که در شمار بزرگ ترین مارهای دنیا است. با این که این مار سمی نیست اما می تواند با پیچیدن خود به دور طعمه باعث مرگ آن شود. این مار که آناکوندای سبز نام دارد گاهی برای خفه کردن طعمه آن را به داخل آب می کشد.

شگفتی های آمازون

۱- جنگل‌های حاره‌ای آمازون حداقل از ۵۵ میلیون سال پیش وجود داشتند.

۲- جنگل آمازون خانه‌ی بیش از ۲/۵ میلیون گونه از حشرات است.

۳- در طول ۴۰ سال گذشته حداقل ۲۰ درصد از جنگل‌های آمازون از بین رفته‌اند.

۴- مساحت جنگل های آمازون ۵ میلیون و پانصد هزار کیلومتر مربع است که ۲ برابر مساحت کشور آرژانتین است.

۵- روی رودخانه‌ی آمازون هیچ پلی ساخته نشده است.

۶- باد، شن و ماسه را از صحرای بزرگ آفریقا به جنگل‌های آمازون می‌آورد و مواد معدنی مورد نیاز آن را تامین می‌کند. یعنی صحرا این جنگل حاره‌ای را بارور و حاصلخیز می‌کند.

۷- انسان‌ها برای اولین بار حداقل ۱۱۲۰۰ سال پیش در جنگل‌های آمازون سکونت یافتند.

۸- ۲۰ درصد اکسیژن زمین توسط جنگل‌های حاره‌ای آمازون تولید می‌شود.

۹- از هر ۱۰ گونه‌ی شناخته‌شده در جهان، یکی در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کند.

۱۰- نام آمازون از اساطیر یونانی به نام «آمازون‌ها» آمده است. آن‌ها گروهی از زنان جنگجو بودند. در بسیاری از قبیله‌های این منطقه، زنان هم‌پای مردان می‌جنگیدند.

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید