در رپرتاژ آگهی تعداد بازدید 593

زندگی نامه لوییز سوارز


دنیای لوییز سوارز دنیای عجیبی است:دنیایی که در آن خشونت دارد، گاز گرفتن بازیکنان حریف، توهین های نژادپرستانه به سیاه پوست ها و البته عشق. همه او را به هانیبال لکتر سکوت بره ها تشبیه می کنند که قربانیانش را انتخاب و آنها را سلاخی می کند. حتی خیلی ها او را شبیه افسانه های خون آشامی می دانند؛ خون آشامی که در دنیای تاریک خودش زندگی می کند و هر کورسوی آفتابی برای زندگی اش ضرر دارد. اما واقعیت این است که او خارج از زمین فوتبال نه کسی را گاز گرفته، نه جگر هیچ آدمی را سرو کرده و نه در دنیای تاریکی زندگی می کند.

زندگی لوییز سوارز در خارج از زمین فوتبال، مثل تمام دارم های دنیای ادبیات پر از فراز و فرود و بالا و پایین است. زندگی یک انسان که در بازی پرپیچ و خم زندگی، احساسات و عشق را قلاب می کند به زندگی اش، گل می زند، فریاد می کشد و صفحات زندگی اش را طوری ورق می زند که از دنیای تلخ کودکی، پرت شود به شکوه این روزهایش؛ داستان قهرمانی که آن قدر رودرروی مشکلات زندگی اش جنگید تا دنیایش پرشد از زیبایی.

صوفیای رویاها

وقتی بچه چهارم یک خانواده 9 نفره باشی، وقتی خانواده ات در هفت سالگی تو به امید یک زندگی بهتر از شهر کثیف و کوچک سالتو به مونته ویدئو نقل مکان کنند، اما تنها چیزی که نصیبت شود، جدایی پدر و مادر در 9 ساگلی باشد، وقتی حول و حوش 13 ساگلی تمام رویاهای کودکی ات را دور بریزی و جاروکردن خیابان های مناطق مرفه نشین مونته ویدئو را به عنوان شغل قبول کنی، باید قبول کنی زندگی چاره ای جز خشونت برایت باقی نمی گذارد؛ خشونتی که لوییزیتو را سر راه گروه های خلافکاری و دزدی و فروش مواد مخدر قرار داد و البته راهی که می توانست تا قبل از 20 سالگی او را تمام کند. لوییزیتو خیلی زود تمام می شد اگر آن شب چشمش به صوفیا نمی افتاد؛

صوفیای خوشبختی ها.

خودش می گوید:«بهترین لحظات زندگی ام را همان وقت ها گذراندم. هنوز هم حاضر نیستم خاطرات آن وقت ها را با هیچ چیز دیگری عوض کتم. یک هفته خیابان های شهر را جارو می کردم و حقوقم فقط به اندازه ای بود که آخر هفته با صوفیا چندساعتی رد کافه ای بنشینم و حرف بزنم.» پسرک 13 ساله وسط جاروکردن خیابان های بالای شهر، کنار فکر کردن هر شبه به سنگفرش های پیاده رو و آشغال های گوشه و کنار آن و درازکشیدن روی کارتن های نم کشیده گوشه پارک ها، وسط خود بدبختی، صوفیای رویاهایش را پیدا کرده بود؛ معشوقی که هیچ چیزش با او جور نبود. دختر بلوند 15 ساله ای که دو سال از او بزرگتر بود و البته از خانواده ای متمول می آمد. 

سه سال بعدی زندگی لوییزیتو این طور می گذشت، ساعت ها سنگفرش های شهر را جاروزدن و گیرآوردن چند سکه برای اینکه قرارهای همیشگی بعدازظهرهای یکشنبه با صوفیا به هم نخورد. تا همان یکشنبه لعنتی ای که صوفیا گفت هفته بعدی وجود ندارد و او و خانواده اش چند روز دیگر برای زندگی به بارسلونای اسپانیا مهاجرت خواهندکرد. صوفیا بعدها گفت که روز خداحافظی تلخ ترین لحظه زندگی اش بوده است. چون پسرک شرور مونته ویدئو درست در لحظه جدایی سرش را چرخانده بود و خداحافظی نکرده بود تا صوفیا خاطر رفتنش مکدر نشود. همه چیز می توانست همان جا متوقف شود، لوییزیتو باید همه چیز را فراموش می کرد، به خیابان های کوفتی بر می گشت و مثل خیلی ها بقیه زندگی اش را با عشق رفته سر می کرد. اما او راه فرار را پیدا  کرد.

چند ماهی افسرده شده بودم.  اما بعد از رفتن صوفیا هیچ چیز دیگری برایم مهم نبود. فقط فوتبال. بیشتر همبازی هایم در تیم ناسیونال خوشگذرانی می کردند، اما انگار من هیولایی درون خودم داشتم که تشنه موفقیت بود.» او پیشنهاد بازی در تمام تیم های بزرگ اروگوئه را در کرد. به امید رفتن به اروپا؛ جایی که فاصله طولانی او با صوفیا را کمتر می کرد. چهار سال بعد از جدایی آنها، پیشنهاد گرونینگن هلند از راه رسید. انگار که فوتبال هم می خواست لوییزیتو را گره بزند به صوفیای رویاهایش. عاشقانه سر رفتگر و دختر وکیل برعکس همه درامهای بزرگ دنیا، این بار پایان خوشی را تجربه می کرد.

لوییزیتو به هلند رفت و مدتی بعد هم سر از آژاکس درآورد. با اینکه در تمام این چندسالی که در آژاکس بازی می کرد، رابطه خوبی با فان باستن مربی تیم نداشت و زیاد اهل حرف زدن نبود، اما عادت مسافرت های هفتگی او به بارسلونا هیچ وقت قطع نشد. تمام آخر هفته ها را به بارسلونا پرواز کرد تا تمام حرف هایی را که در هلند با هیچ کدام از بازیکنان و دوستان و مربیانش نمی زد، یکجا برای صوفیا تعریف کند، تا سال 2009 و ازدواج در کلیسای بزرگ بارسلونا. اخبار مربوط به پرسپولیس را در آبشار 24 ببینید.

سوارز در ناسیونال اروگوئه

سوارز در سن ۱۴ سالگی وارد تیم ناسیونال شد. و از سال ۲۰۰۵ وارد تیم بزرگسالان ناسیونال شد و در سپتامبر ۲۰۰۵ اولین گلش را زد. ناسیونال در این فصل قهرمان لیگ اروگوئه شد. او در پایان فصل در ۲۷ بازی ۱۰ گل زد.

جنجال‌ها

در خلال مسابقه تیم ملی فوتبال اروگوئه و تیم ملی فوتبال ایتالیا، از سری مسابقات مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، سوارز اقدام به گازگرفتن از کتف جورجو کیه‌لینی کرد. ۲ روز بعد از این اتفاق، کمیته انضباطی فیفا مورخ ۵ تیر ۱۳۹۳ تشکیل جلسه داد و سوارز را به دلیل این عمل غیرورزشی، به محرومیت از حضور در ۹ بازی ملی و ۴ ماه محرومیت از هرنوع فعالیت فوتبالی، رای داد.

این سومین باری بود که این بازیکن در طی یک مسابقه رسمی فردی را گاز میگرد. او قبلاً دست ایوانوویچ بازیکن چلسی را نیز گاز گرفته بود. قبلاً هم یکبار با پیراهن آژاکس اقدام به گاز گرفتن گوش حریف کرده بود. وی در زمان برنامه معارفه به عنوان بازیکن جدید بارسلونا، اعلام کرد که برای ترک عادت گاز گرفتن، در حال درمان در نزد روانپزشکان می‌باشد. جدیدترین اخبار پرسپولیس را در آبشار 24 بخوانید.

تیم ملی اروگوئه

سوارز از سال ۲۰۰۷ به تیم بزرگسالان اروگوئه دعوت شد. او در رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی در ۱۹ بازی ۵ گل زد. سرانجام اسکار تابِرِز نام او را در فهرست ۲۳ نفره اروگوئه برای مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰ قرار دارد. گفتنی است اروگوئه ای‌ها با درخشش لوئیز سوارز و فورلان موفق شدند مقام چهارمی جام جهانی را کسب کنند.

سوارز نقش بسیار موثری در کسب این مقام داشت مخصوصا در بازی برابر غنا که با دست مانع از گل خوردن تیمش در دقایق پایانی شد،هرچند داور او را اخراج کرد و یک ضربه پنالتی برای غنا اعلام کرد اما آساموا ژیان قدر این فرصت را ندانست و نتوانست تیمش را از باخت نجات دهد.

سوارز در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ با زدن ۱۱ گل علاوه بر کسب آقای گلی نقش انکار ناپذیری در راه‌یابی تیمش به جام جهانی داشت.

سوارز در آژاکس هلند

سران باشگاه آژاکس برای به خدمت گرفتن سوارز مبلغ ۳٫۵ میلیون یورویی را به گرونینگن پیشنهاد دادند اما آنها را رد کردند سوارز از این تصمیم گرونینگن ناراحت شد، اما آژاکسی‌ها با افزایش رقم پیشنهاد خود به ۷٫۵ میلیون یورو اورا برای ۵ سال از گرنینگن خریدند. سوارز در زمان حضورش در آژاکس در ۱۵۹ بازی ۱۱۱ گل به ثمر رساند.

سوارز در لیورپول انگلیس

در فصل ۲۰۱۰-20۱۱ سوارز را با قراردادی ۵ ساله و با مبلغ ۲۲٫۸ میلیون پوند به لیورپول انگلیس پیوست. سوارز اولین گل خود را برای لیوپول در ۲ فوریه برابر استوک سیتی به ثمر رساند.

سوارز در فصل 2013/2014 با زدن 31 گل در رقابت های لیگ برتر انگلیس به همراه کریستیانو رونالدو بهترین گلزن اروپا لقب گرفت و جایزه کفش طلا اروپا را دریافت کرد. سوارز پس از سه سال حضور در فوتبال انگلیس با وجود محرومیت راهی بارسلونا شد.

سوارز در بارسلونا اسپانیا

سوارز که در جام جهانی 2014 برزیل به دلیل گاز گرفتن کیه لینی در جریان دیدار تیم ملی اروگوئه و ایتالیا از سوی فیفا برای مدت 4 ماه محروم بود با قراردادی به ارزش 71 میلیون پوند از آنفیلد راهی نیوکمپ شد. سوارز در ابتدا از تمامی فعالیت‌های ورزشی محروم بود و تمرینات خود را در خانه‌ای که باشگاه بارسلونا برای وی در نظر گرفته بود انجام می‌داد تا اینکه سوارز در دادگاه فرجام‌خواهی با تخفیف روبرو شد و یک ماه آخر محرومیت خود را در کنار تیم بارسلونا سپری کرد و توانست در تمرینات این تیم حاضر شود تا دوباره شرایط بازی کردن را کسب کند. در آبشار 24 از تازه های اخبار پرسپولیس مطلع شوید.

 

سوارز 10 بازی ابتدای بارسلونا را در فصل 2014/2015 از دست داد اما درست زمانی که دیدار ال کلاسیکو فرا رسید جواز بازی کردن را دریافت کرد و توانست اولین الکلاسیکو خود را در سانتیاگو برنابئو تجربه کند. وی در بازی‌های ابتدایی بارسا کاملا گیج و سردرگم بود، البته در این مدت پاس گل‌های زیادی به ثبت رسانده بود تا اینکه سوارز بعد از گذشت چند هفته اولین گل خود را برای بارسلونا در دیدار با آپوئل به ثمر رساند.

وی در طول فصل 2014/2015 در 43 بازی 25 گل به ثمر رساند و همچنین موفق شد 24 پاس نیز در کارنامه خود ثبت کند. سوارز در اولین فصل حضورش در بارسلونا به قهرمانی لالیگا، کوپا دل ری و لیگ قهرمانان اروپا رسید و با گلزنی در فینال لیگ قهرمانان اروپا نقش بسزایی در قهرمانی بارسلونا داشت.

زندگی شخصی سوارز

در سال ۲۰۰۹ با سوفیا بالبی ازدواج کرد و در ۵ آگوست ۲۰۱۰ صاحب یک دختر شد که نام او را دلفینا گذاشت. همچنین در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۳ فرزند دومش که پسر بود به دنیا آمد که نام او را بنجامین گذاشت.

افتخارات لوییز سوارز:

باشگاهی

ناسیونال:

قهرمانی لیگ اروگوئه: 2005/06

آژاکس:

قهرمان لیگ هلند: 2010/11

2 بار نایب قهرمان لیگ هلند: 2007/08، 2009/10

قهرمان جام حذفی هلند: 2009/10

قهرمان جام یوهان کرایف: 2007

لیورپول:

نایب قهرمان لیگ برتر انگلیس: 2013/14

قهرمان جام اتحادیه انگلیس: 2011/12

 

بارسلونا:

قهرمان لالیگا اسپانیا: 2014/15

قهرمان جام حذفی اسپانیا: 2014/15

قهرمان لیگ قهرمانان اروپا: 2014/15

ملی

قهرمان کوپا آمریکا 2011

مقام چهارم جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی

فردی

بهترین بازیکن سال فوتبال انگلیس (جایزه سال پی‌اف‌ای): 2013/14

بهترین بازیکن سال فوتبال انگلیس از نگاه نویسندگان ورزشی: 2013/14

کفش طلای اروپا با زدن 31 گل: 2013/14

بهترین بازیکن فصل لیگ برتر انگلیس: 2013/14

بهترین بازی سال فوتبال هلند: 2009/10

حضور در تیم منتخب اروپا از نگاه رسانه ورزش‌های اروپا: 2013/14

کفش طلای لیگ برتر هلند: 2009/10

بهترین گلزن جام حذفی هلند: 2009/10

بهترین گلزن دور مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل در منطقه قاره جنوبی: 11 گل

بهترین بازیکنن کوپا آمریکا 2011

بهترین بازیکن فصل آژاکس: 2008/09، 2009/10

بهترین گلزن آژاکس: 2008/09، 2009/10

بهترین بازی فصل لیورپول: 2012/13، 2013/14

بهترین گلزن لیورپول: 2011/12، 2012/13، 2013/14

حضور در تیم منتخب لیگ قهرمانان اروپا: 2014/15


این صفحه را به اشتراک بگذارید