در محصولات و لوازم الکترونیکی تعداد بازدید 466

تلویزیون و نکاتی درباره خرید آن


با پیشرفت فناوری که در هر روز درحال اتفاق افتادن است ، دنیای وسایل دیجیتال همانند گوشی های موبایل ، رایانه ها و تلویزیون ها هم نیز دستخوش تغییرات شده و جذابتر از قبل می شود.با عرضه گوشی های هوشمند و استفاده از سیستم های عامل مخصوص برای آنها ، تلویزیون ها نیز پیشرفته تر از قبل شدند و امروزه تلویزیون ها نیز کاملا هوشمند شدن تا جایی که می توانند کارهای یک کامپیوتر کوچک را انجام دهند، که این امر باعث پیچیده تر شدن این وسایل نیز شده است. با وجود مدل های متنوع تلویزیون های هوشمند در بازار که هر ساله شرکت های سازنده دهها مدل جدید را با امکانات متفاوت و با فناوری های جدید  به آن عرضه می کنند ، انتخاب یک تلویزیون مناسب کار دشواری است.

اصلی ترین معیارهای خرید یک تلویزیون از طرف خریداران سایز و قیمت است و مواردی چون دقت ، فناوری پنل و غیره در اولویت بعدی قرار می گیرد.

در این مطلب سعی شده به دلیل اینکه میانگین استفاده از یک تلویزیون حداقل 3 یا 4 سال است ، به شما در جهت خرید تلویزیون خوب کمک کنیم. پس با ما در سایت سنگریز همراه باشید

در جیبتان چقدر پول دارید.

اینکه تلویزیونی را بخواهید بخرید ولی ندانید چه قیمتی دارد و آیا با بودجه شما متناسب است ممکن است باعث اتلاف وقت شما شود در بازاری که می توانید از یک میلیون تومان تا قیمت یک ماشین را بابت خرید یک تلویزیون هزینه کنید.

انتخاب برند مورد علاقه تان

اینکه تلویزیونی را خریداری کنیم و سازنده آن را نشناسیم و فقط به دنبال تلویزیون با مشخصات دلخواهتان باشید در بازار امروز کار عاقلانه ای نیست.

می توانید با مراجعه سایت هایی که به صورت تخصصی به نقد و بررسی کالاهای دیجیتال میپردازند از بازخوردهای کاربران با کیفیت و پشتیبانی ، گارنتی ، ایرادات و مزیتهای احتمالی محصول مورد نظر خود با خبر شوید.

کدام کوچک یا بزرگ

اولین مورد برای خرید تلویزیون ابعاد و سایز آن است.مطمئنا قرار دادن یک تلویزیون با ابعاد 60 اینچ به بالا در یک فضای محدود 12 متری کار عاقلانه ای نیست ، حتی اگر این کار عملی شود ، دیدن تلویزیون با این ابعاد از فاصله نزدیک تجربه دلچسبی به شما نمی دهد.البته سایز تلویزیون رابطه مستقیمی با بودجه شما نیز دارد.

فاصله ای که شما میخواهید به تماشای تلویزیون بنشینید نیز در انتخاب تلویزیون موثر است. مثلا اگر در فاصله 1.2 تا 2.1 متری میخواهید به تماشای تلویزیون بپردازید انتخاب 32 اینچ خوب است یا اگر میخواهید از فاصله 2.1 تا 3.5 متری تلویزیون تماشاکنید 55 اینچ مناسب میباشد.

میزان دقت تصویر

یکی دیگر از معیارهای انتخاب تلویزیون دقت تصویر یا رزولوشن تصویر – تعداد پیکسل های تصویر در نمایشگر - است که هر چه تعداد پیکسل های موجود در صفحه بیشتر باشد شما یک تصویر شفاف تر و با دقت بالاتر دارید.

در تلویزیون ها برای نشان دادن دقت تصویر ، از تعداد خطوط افقی پیکسل ها در نمایشگر استفاده میشود. یعنی اگر می گویند رزولوشن یک تصویر 720p با 1080p است یعنی دارای 720 یا 1080 خط افقی در نمایشگر است.

هر چه دقت تصویر بالاتر باشد ، میزان جزئیاتی که می توان در تصویر مشاهده کرد نیز بیشتر می شود.

امروزه تقسیم بندی تلویزیون ها به گونه ای است که تلویزیون های رده میانی دارای دقت 720p و تلویزیون های رده بالا دارای دقت تصویر به ترتیب FULLHD(1080p) یا UHD 4K است.

پس این مورد را دست کم نگیرید و با توجه به میزان هزینه ای که می کنید ، سعی کنید تلویزیونی با دقت(رزولوشن) بالا انتخاب کنید. هرچه دقت تلویزیون ها بالاتر می رود پیدا کردن محتوای متناسب با کیفیت آن سخت می شود خصوصا اگر تلویزیون شما 4k باشد که  محتوای این نوع تلویزیون ها به دلیل ماهیت آنها نیاز به فضای زیادی برای ذخیره سازی دارد.

امروز انتخاب یک تلویزیون FULLHD به دلیل استقبالی که از آنها شده رایج است ولی آینده را از دست ندهید چون در آینده تلویزیون های 4K به دلیل تولید محتوای بیشتر ، رایج تر خواهند بود.

چه مدل تلویزیونی بخریم.

یکی از سوالاتی که همیشه خریداران از خود و دیگران می پرسند این است که چه نوع تلویزیونی بخریم. آیا LCD بخریم یا نه LED یا OLED که می توان گفت تنها 2 نوع تلویزیون تولید می شود:LCD و OLED

تلویزیون LCD با نور پس زمینه ی  LED

شتید شما هم در هنگام جستجو در بازار خیلی با کلمه LED یا LCD برخورد کرده باشید و بخواهید بدانید که تفاوت این دو با هم چیست. در واقع در کلیه تلویزیون ها از پنل های LCD برای نمایش تصویر استفاده می کنند و از LED برای تامین نور پس زمینه استفاده می کنند.

پس مطلب بالا نشان دهنده این است که LED یک فناوری برای تامین نور پس زمینه است و مطالبی که گفته میشود صرفا تبلیغات و بازاریابی برای یک محصول و منحرف کردن ذهن مصرف کننده است تا تلویزیونی را برتر از دیگری نشان دهند.

مزیت اینگونه از تلویزیون ها علاوه بر قیمت پایین آنها نسبت به تلویزیون های OLED داشتن ابعاد ، سایز و امکانات بیشتر است.البته عیب اینگونه از تلویزیون ها این است که توانایی نشان دادن عمق رنگ مشکی به خاطر نور پس زمینه و زوایای دید محدود را ندارند.

تلویزیون های OLED
در این نوع از تلویزیون ها به جای استفاده از لایه های LCD و نور پس زمینه ی LED ، لایه ای از LEDهای ارگانیک مجزا در پیکسل ها قرار دارد که می تواند نور مجزا تولید کند.مزیت اصلی این تلویزیون ها این است که دارای تصویر با کیفیت عالی و نمایش رنگ ها به صورت زنده و طبیعی است. کنتراست و عمق رنگ مشکی فوق العاده است و به علاوه در هنگام مشاهده تصاویر از زوایای مختلف هیچگونه افت کیفیتی ندارد. با همه مزیت هایی که گفته شد تنها یک ایراد برای اینگونه تلویزیون ها وجود دارد و آن قیمت بالای اینگونه از تلویزیون ها است که در مواردی می تواند به 10 برابر قیمت یک تلویزیون LCD باشد.

تعداد درگاههای اتصال

یکی از مواردی که در تلویزیون مهم است ، تعداد ورودی ها و خروجی ها و نوع درگاههای اتصال است و توجه شود چه دستگاههایی می خواهید به آن وصل کنید. مثلا آیا دوست دارید سینمای خانگی و ساند بار متصل کنید ، آیا می خواهید در اینترنت گشت و گذار کنید ، که به طور جد باید توجه شود.

امروزه دستگاههایی مانند لپ تاپ ، کنسول بازی ، و سینمای خانگی نیاز به درگاه HDMI برای اتصال دارند و از طرف دیگر شرکت ها سازنده برای پایین آوردن هزینه از تعداد اینگونه از درگاهها کم میکنند. اگر از اینترنت استفاده می کنید به دارا بودن LAN و wifi در تلویزوین توجه کنید.

هوشمند یا غیر هوشمند

اگر تلویزیونی بتواند به اینترنت متصل شود به آن هوشمند و تلویزیون هایی که این امکان را نداشته باشند غیر هوشمند می گویند. شرکت های مختلف سعی می کنند با ارائه سیستم های عامل مختص خودعلاوه بر امکان گشت و گذار در اینترنت امکان اتصال گوشی های هوشمند خود را به اینگونه از تلویزیون ها را فراهم آورند.

کیفیت صدا

شرکت های سازنده تلویزیون سعی می کنند که همانند شرکت های سازنده گوشی ، تلویزوین های باریک تر تولید کنند که این تغییر در سایز و ضخامت به بهای از دست رفتن یکسری از امکانات به خصوص سیستم صوتی دستگاه میشود و حتی با فناوری های عجیب و غریب شرکت ها باز هم مثل اول نمی شود. برای رفع این ایراد یا باید سینمای خانگی و ساند بار بخرید که به دلیل ابعاد آن نصب آن دردسر دارد یا با کیفیت صدای تلویزیون کنار بیایید.

قذم آخر

ما همه موارد لازم را برای خرید تلویزیون گفتیم ولی یکسری از موارد است که دانستن آن خالی از لطف نیست.

  • سرعت پاسخ

به میزان به روزرسانی یک تصویر در هر ثانیه ، نرخ به روزرسانی می گویند که به صورت 60 بار در ثانیه است. که این نرخ ممکن است در صحنه های سریع باعث تاری تصویر شود.که این رقم در تلویزیون های رده بالا می تواند بین 120 تا 240 متغییر باشد. برای تماشای فیلم یا بازی کردن از تلویزیون با حداقل نرخ 120 استفاده کنید.

  • نسبت کنتراست

نسبت کنتراست نشان دهنده نسبت روشنایی رنگ سفید به روشنایی رنگ مشکی است. هر چه میزان آن بالاتر باشد طیف بین رنگ سیاه و سفید بیشتر و رنگ سفید سفیدتر و رنگ مشکی غلیظ تر نشان داده می شود.

  • HDR

این قابلیت تنها در تلویزیون های 4K موجود است. تلویزیون هایی که دارای این قابلیت هستند طیف رنگ ، کنتراست تصویر و روشنایی بیشتری را دارند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید